Президентство Володимира Зеленського Черкащина зустріла під керівництвом Олександра Вельбівця, якого Петро Порошенко за пів року до своєї поразки на президентських виборах-2019 призначив головою Черкаської облдержадміністрації, запропонувавши йому перейти з посади голови Черкаської облради. Про своє звільнення, яке фактично відбулося 24 червня 2019 року, Вельбівець дізнався зі ЗМІ. Замість нього тимчасово виконувати обов’язки очільника області президент тоді доручив на той момент першому заступнику Черкаської ОДА Тарасу Висоцькому, який, за власним зізнанням, не мав наміру надовго залишатися в Черкасах, оскільки планував реалізувати себе на національному рівні (вже 6 вересня 2019-го тодішній міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов повідомив у Фейсбук про призначення Висоцького своїм заступником, який відповідатиме за аграрний напрямок). Тож першим повноправним головою Черкаської ОДА від президента Зеленського став підприємець Ігор Шевченко, указ про призначення якого з'явився 30 липня 2019 року.
Ігор Шевченко Голова Черкаської ОДА

Ігор Шевченко

Голова Черкаської ОДА (липень 2019 р. – листопад 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
Представляючи нового голову ОДА черкащанам, президент одразу зняв із себе відповідальність за порядність нового очільника області: «Я не можу сказати, що я впевнений, але я хочу бути впевненим в тому, що це - порядна людина», а «якщо щось буде не те, то будемо міняти». Вперше прийшовши в політику з бізнесу, Шевченко протримався в кріслі керівника Черкащини лише три місяці, тому учасником якихось серйозних скандалів не став. Запитання хіба що викликала його декларація, в якій було зазначено, що влітку 2017 року (на третьому році війни) він набув право власності на три об’єкти нерухомості на території Росії. Згодом був змушений досить емоційно пояснювати журналістам суть цієї історії і запевняти, що «бізнесу із воюючою країною не має». Багато запитань виникло і після того, як з’ясувалося, що глава Черкаської ОДА у 2004 році змінив своє прізвище – Кикоть на Шевченко. Виправдовуючись, він зазначив, що це «інтимно-сімейна ситуація», пояснювати яку не став.
Ефективність – 1 бал
Заявлені президентом вимоги щодо вирішення екологічних проблем регіону, зокрема, забруднення води й повітря великими підприємствами області та утилізації сміття і складів із пестицидами так і залишились не вирішеними. Сподівання Шевченка в рази покращити інвестиційну привабливість регіону і реалізувати перспективні інфраструктурні проєкти також залишились лише на словах. Щодо обіцянок відродити Черкаський аеропорт, то звітуючи перед звільненням про результати своєї роботи, він заявив, що реконструкція злітної смуги практично завершена. Проте вже на початку 2021 року журналісти з’ясували, що вона й досі в процесі ремонту. Певно, єдиний плюс, який можна поставити колишньому голові ОДА – це сприяння у вирішенні проблеми з опалювальним сезоном в місті Сміла, завдяки чому вдалося уникнути надзвичайної ситуації. Проте ця проблема впродовж останніх п’яти років перманентно вирішувалась усіма керівниками області за сприяння уряду.
Некорупційність – 3 бали
За три місяці перебування на посаді особисто Ігор Шевченко жодного разу не ставав фігурантом звинувачень в корупції. Чого не можна сказати про його оточення, зокрема, про першого заступника Бориса Лебедцова, з яким раніше мав бізнесові стосунки. Місцеві ЗМІ повідомляли про причетність Лебедцова до встановлення незаконного МАФу в центрі Черкас, а також про його інтереси в скандальній історії щодо приватизації деяких об'єктів нерухомості з подальшою висотною забудовою 5,3 га землі. Проте перед відставкою голови ОДА вони відкрито ворогували і навіть, як кажуть очевидці, Лебедцов сприяв звільненню Шевченка.
Договороздатність – 3 бали
У Шевченка не було великих публічних конфліктів як у стосунках з місцевими елітами, так і з міською владою. Хоча в одному з інтерв’ю місцевому виданню він відважився відкрито звинуватити впливового на Черкащині олігарха Юрія Косюка в тому, що його бізнес «завдає шкоди екології» області. З мером Черкас у Шевченка протиріч не було. Не дивлячись на те, що Анатолій Бондаренко публічно дотримувався опозиційної лінії щодо центральної влади, Шевченко намагався, за власним визнанням, «започаткувати традицію добрих стосунків між головою ОДА та мером». Одного разу вони удвох навіть підбирали приміщення для головного пункту управління системою «Безпечне місто». Знаходив порозуміння і з облрадою. Шевченко також ефективно гасив протестні акції правих – чи то у питаннях запровадження ринку землі, чи акції Нацкорпусу «проти капітуляції» у зв’язку зі звинуваченнями президента у національній зраді після погодження тексту так званої «формули Штайнмайєра».
Оцінка президента – 0 балів
Вже сам факт того, що Шевченко протримався на посаді голови ОДА всього три місяці, встановивши своєрідний антирекорд, свідчить про те, що Зеленський це своє кадрове рішення розглядає, швидше, як власну помилку, про яку волів би публічно не згадувати. По суті, Шевченка викреслено з кадрового резерву голови держави. Та й сам ексголова ОДА зізнався, що в політику більше ні ногою.
Роман Боднар Голова Черкаської ОДА

Роман Боднар

Голова Черкаської ОДА (листопад 2019 р. – серпень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Фактично одразу після свого призначення вступив у відкрите протистояння з людьми, наближеними до мера Черкас, виступивши проти обрання їх на посади заступників голови облради. Конфлікт між Бондаренком та Романом Боднарем поновився після того, як градоначальник підписав розпорядження про вихід Черкас з карантину 1 травня 2020 року і кинув виклик президенту.

Боднар визнав, що його відносини з Бондаренком є прохолодними. Також у травні 2020-го фракція «Свобода» в облраді ініціювала висловлення недовіри голові Черкаської ОДА, закидаючи йому, серед іншого, неефективний розподіл коштів, спрямованих на боротьбу з COVID-19. Загалом Боднар відкрито вступав у конфлікти з політичними опонентами центральної влади. Проте й у пересічних черкащан деякі його заяви теж викликали подив. Наприклад, коментуючи свою зарплату за червень 2020 року (47 тис. грн), чиновник зауважив, що ця сума – недостатня, і єдине, що його рятує – це бізнес, який він мав раніше, і заощадження.
Ефективність – 2 бали
За 10 місяців, які Боднар провів на посаді голови Черкащини, йому не вдалося досягти серйозних успіхів ні в реалізації президентської програми «Велике будівництво», ні у виконанні обіцянок, які він давав перед вступом на посаду. В середині серпня 2020-го міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов оприлюднив поточний рейтинг виконання робіт в рамках програми «Велике будівництво», в якому Черкаська область посідала останнє місце серед усіх регіонів країни.

Обіцянка Боднара відкрити Черкаський драмтеатр, який вже цілу п’ятирічку ремонтується після пожежі, до 15 жовтня так і не була виконана. Щоправда, в туристично-рекреаційній царині Роману Боднару дещо вдалося зробити. Зокрема, за час його головування в ОДА було підписано меморандум про виділення німецьким «ПроКредит банком» майже 20 млн грн безповоротної позички для добудови приміщення музею Трипільської культури в Тальнівському районі. Також було запущено новий ефектний туристичний бренд області «Черкащина – місце сили». Варто ще зазначити, що за його керівництва Черкащина ефективно протидіяла пандемії, ставши лідером у забезпеченні населення засобами індивідуального захисту.
Некорупційність – 2 бали
Сам Боднар не ставав фігурантом прямих корупційних звинувачень, проте йому закидають лобіювання інтересів будівельного департаменту Черкаської ОДА, який, на думку деяких депутатів, «розпиляв» понад 400 млн грн на ремонті доріг загального користування. Згодом голова ОДА пролобіював призначення керівником департаменту містобудування, архітектури, будівництва та ЖКГ Романа Бохіна, який до того часу працював в Миколаєві, де відсторонявся від займаної посади. А куратором цього департаменту став заступник голови ОДА Дмитро Ляшов, який приїхав із Боднарем з Маріуполя. Вже після звільнення Боднара у мережі з‘явився аудіозапис розмови, де людина з голосом, схожим на голос Ляшова, говорить про торгівлю депутатськими мандатами та посадами, а також, як краще вимагати гроші з підрядників, що виконують державні замовлення.
Договороздатність – 0 балів
З місцевими елітами Боднар відкрито конфліктував, а із задачею обмежити вплив в Черкасах мера Бондаренка не впорався. Стосунки з облрадою від самого початку були напруженими, результатом чого стало те, що в червні 2020-го проєкт Стратегії розвитку Черкаської області на 2021-2027 роки, підготовлений його командою, не був затверджений облрадою. Були також спроби депутатів від «Батьківщини» і «Свободи» висловити йому недовіру. Боднар в цих ініціативах побачив причетність одного з нардепів, і в інтерв’ю LB.ua прямо припустив, що вони виникають саме через його недоговороспроможність.
Оцінка президента – 1 бал
Про своє звільнення Боднар дізнався, побачивши в Інтернеті декларацію свого наступника Сергія Сергійчука як кандидата на свою посаду, та заявив, що причини його відставки лежать у політичній площині. Він також натякнув, що має певні пропозиції щодо роботи в Кабміні і Офісі президента (чого досі не сталося). Водночас президент чітких претензій до нього не озвучував. «Не можу сказати, що Роман Боднар мав якісь зашкварні моменти в роботі, принаймні вони мені невідомі. Але ми хочемо посилювати команду на Черкащині», – зазначив Зеленський. Отже, при певних розкладах Боднар теоретично ще має шанс повернутися в команду діючого президента.
Сергій Сергійчук Голова Черкаської ОДА

Сергій Сергійчук

Голова Черкаської ОДА (серпень 2020 р. — грудень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 4 бали
Наступний голова ОДА найбільше запам’ятається жорстким протистоянням з орендарями Черкаської ТЕЦ, які не бажають зменшувати тарифи на тепло та гарячу воду для населення. Сергійчук активно лобіював повернення державного майна цього підприємства з оренди кіпрським офшором у власність громади міста. В результаті цього протистояння голова ОДА отримав впливових ворогів у місцевих бізнес-колах.
Ефективність – 2 бали
З усіх своїх планів на посаді керівника Черкащини Сергійчук встиг реалізувати хіба що перший етап проєкту зручного сполучення Черкас з Києвом, запустивши сучасний дизель-потяг до станції Шевченка із можливістю подальших пересадок на потяги «Інтерсіті». Також Сергійчуку вдалося утримати ситуацію в Умані під час прощі хасидів в умовах карантину. Сприяв він і вирішенню проблеми опалювального сезону у Смілі. Проте спроби перезапустити Антирейдерський штаб і налагодити Інвестиційну раду регіону суттєвих результатів не дали – певно, через брак часу.

Відкриття Черкаського драматичного театру, яке Сергійчук анонсував, також не сталося. Проте очевидно, що центральна влада ефективність голови ОДА оцінювала не лише за інфраструктурними та економічними досягненнями, а й за політичними. А вони були не на користь Сергійчука. Передусім - це невтішний результат черкаського осередку «Слуги народу» на місцевих виборах-2020 і фактична капітуляція у боротьбі за контроль над новою Черкаською облрадою. Такі результати навряд чи задовільнили вище столичне керівництво.
Некорупційність – 2 бали
Під час роботи на посаді голови ОДА Сергійчук не фігурував у корупційних хроніках. Щоправда, його декларація викликала багато запитань. У ній він задекларував дві квартири у столиці, шість земельних ділянок у Київській області та дачний будинок. Крім того, у серпні 2020-го генерал-майор юстиції Василь Вовк оприлюднив інформацію про наявність відкритого в травні 2019 року кримінального провадження щодо Сергійчука за статтею «шахрайство».
Договороздатність – 2 бали
Вже за два тижні після призначення йому вдалося домогтися ухвалення облрадою Стратегії розвитку Черкаської області на період 2021-2027 років, чого не змогла зробити команда попереднього голови ОДА Боднара. Сергійчук завжди публічно заявляв про готовність працювати і шукати компроміси як з міським головою Бондаренком, так і з тією коаліцією, яка сформувалась в облраді за результатами останніх місцевих виборів. З мером Черкас голова ОДА зустрічався часто і казав, що між ними є порозуміння «на суто прагматичному рівні».

Зокрема, Бондаренко пішов назустріч Сергійчуку у виділенні землі для будівництва дитячого садка в одному з густонаселених районів Черкас, а також підтримав його ініціативу щодо повернення Черкаської ТЕЦ у комунальну власність міста. Але з більшістю місцевих еліт у Сергійчука стосунки не склались. Він нарікав на «місцеву клановість» і на «неформальні групи», які впливають на регіональні процеси, десятиліттями викачуючи з області ресурси, а на своїй фінальній пресконференції поскаржився на «хитрість місцевих людей», з якими «важко знаходити порозуміння».
Оцінка президента – 0 балів
Публічно оцінку діяльності Сергійчука на посаді очільника ОДА президент не давав, проте це призначення напередодні місцевих виборів багатьма розглядалося, як своєрідний «квиток на війну» із черкаським міським головою Бондаренком, виписаний безпосередньо президентом. У цій «війні» Сергійчук програв, а також не забезпечив гарні результати місцевих виборів для президентської партії – Бондаренко закріпив свій вплив у місті, а «слуги» зазнали невдачі в поствиборчій обласній коаліціаді. Жодних повідомлень про подальше працевлаштування відставника у центральних органах влади досі не надходило, тобто Сергійчук пішов в нікуди.
Олександр Скічко Голова Черкаської ОДА

Олександр Скічко

Голова Черкаської ОДА (з січня 2021 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Олександр Скічко став вже четвертим головою Черкаської ОДА за президентства Зеленського. Лише цей факт робить подію скандальною – жоден інший регіон України не може зрівнятися з тією чехардою, яка відбувається на Черкащині. Крім того, Скічко, як і президент країни – професійний шоумен, людина, яка прийшла у політику зі сцени на хвилі популярності Зеленського. Це дає привід опонентам влади для відповідних жартів. Щоправда, журналісти звертають увагу на те, що Скічко одружений на дочці Леоніда Юрушева – бізнесмена, якого часто можна побачити в топі найбагатших людей України. Запам’ятався Скічко також публічним протистоянням з міністром інфраструктури Владиславом Криклієм. Сам Криклій критику з боку Скічка пояснював бажанням депутата зайняти його місце в уряді. Хоча загалом новий голова ОДА – людина, не заплямована скандалами.
Ефективність – 3 бали
Наразі про ефективність свіжепризначеного очільника Черкащини можна судити хіба що по його діяльності в парламенті. На посаді голови підкомітету комітету Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури Скічко став співавтором 39 законопроєктів. Крім того, він впродовж свого депутатства вів активну діяльність на 197-му окрузі з центром у Каневі Черкаської області, від якого був обраним у 2019 році до ВР. Ефективність його роботи визнавали навіть ті, хто раніше ставились до нього скептично.
Некорупційність – 3 бали
Скічко – людина заможна, про що можна дізнатися з його декларації. В корупційних діях чи в толерантності до корупційних дій помічений не був.
Договороздатність – 3 бали
Впродовж свого депутатства він брав активну участь у створенні політичної картини Черкащини і, без сумніву, впливав на кадрові ротації у виконавчій владі регіону та формування виборчих списків «Слуги народу» в обласну і міську ради на останніх місцевих виборах. Його вплив великою мірою позначився на тому, що президентська фракція в Черкаській облраді, врешті, змогла отримати крісло заступника голови, хоча результати виборів склались не на її користь.
Оцінка президента – 4 бали
Можна впевнено сказати, що Скічко входить до кола осіб, яким президент довіряє. Власне, цим і можна пояснити його призначення. Проте робота у виконавчій владі вимагає зовсім іншого рівня відповідальності політика, аніж у парламенті.