Чернігівська область

В статусі керівника Чернігівщини обрання президентом Володимира Зеленського зустрічав призначений Петром Порошенком в листопаді 2018 року Олександр Мисник, який незабаром після вступу на посаду нового голови держави передав важелі управління областю в статусі «в. о.» Наталії Романовій. Її виконання обов’язків протривало до жовтня 2019-го, коли Зеленський нарешті призначив Андрія Прокопенка новим повноцінним очільником регіону.
Андрій Прокопенко Голова Чернігівської ОДА

Андрій Прокопенко

Голова Чернігівської ОДА (жовтень 2019 р. — жовтень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Оскільки він був змушений залишити свою посаду на фоні внутрішньопартійного конфлікту, а його звільненню передували гучні чвари у команді, вважати його нескандальним не вийде аж ніяк. Є підстави думати, що Прокопенко був креатурою колишнього голови президентського Офісу Андрія Богдана. І доки Богдан сидів на Банковій, у Прокопенка було все тихо-мирно. Проте після звільнення куратора з ОП йому довелося відбиватись від політичних «друзів», і ця боротьба підняла чимало скандальних хвиль. Водночас під час попередньої багаторічної роботи політтехнологом, в тому числі і на території Росії, Прокопенко звик постійно стикатися зі скандалами, які, щоправда, псували його репутацію вже у кріслі держчиновника.
Ефективність – 2 бали
На користь Прокопенку зіграла його наближеність до Зеленського та Богдана, які дозволяли грошовим потокам з бюджету не оминати Чернігівщину. Тож у в його активі – результати «Великого будівництва» в регіоні. Проте інших, самостійних управлінських його здобутків у кріслі голови ОДА знайти важко. До провалів можна віднести стрімке падіння рейтингів президентської партії і відвоювання своїх позицій мером Чернігова Владиславом Атрошенком, який нині є центром владної конструкції не лише в місті, а й в області.
Некорупційність – 2 бали
На словах Прокопенко активно таврував корупцію і корупціонерів. Проте якихось ефективних дій з його боку по зміні системи управління областю на більш ефективну спостерігачі не помічають. Натомість Прокопенко був звинувачений нардепом від «Слуги народу» (згодом виключеного з фракції) Антоном Поляковим у нібито вимаганні грошей за включення у списки кандидатів на місцевих виборах 2020 року.
Договороздатність – 1 бал
Виявилося, що як самостійний гравець Прокопенко є не надто ефективним - щойно його «дах» на Банковій почав протікати, конструкція управління областю розвалилася. Не виключено, що важливу роль тут зіграла вкрай низька спроможність налаштовувати діалог з місцевими елітами.
Оцінка президента – 1 бал
Прокопенко встиг побути як в фаворі, так і в опалі Банкової. Але вважаючи, що підсумкова оцінка від Зеленського була все ж негативною та вилилася в указ про відставку, остаточну оцінку можна вважати ближче до нуля.
Анна Коваленко Голова Чернігівської ОДА

Анна Коваленко

Голова Чернігівської ОДА (з жовтня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Нинішня 29-річна керівниця Чернігівщини за президентства Зеленського зробила просто карколомну кар’єру. Якщо до того вона займалася переважно громадською активністю та була молодою радницею у різних міністерствах, то протягом останніх півтора роки Коваленко вже встигла побути і народним депутатом, і заступником голови Офісу президента, і заступницею міністра розвитку громад та територій. А в жовтні 2020 року удостоїлася честі очолити Чернігівську ОДА.

Слід зазначити, що Коваленко є дружиною нинішнього незмінного за Зеленського начальника Генштабу - головнокомандувача Збройних сил України Руслана Хомчака, призначеного на наступний день після інаугурації нового президента. Саме ця родинна близькість є головним фактором скандальності Коваленко, проте нещодавно до цього списку додалася ще її участь у коаліційному конфлікті в Чернігівській облраді, завдяки якому вона опинилася на вістрі адміністративного протистояння та має ризик вийти з нього з не надто позитивною репутацією.
Ефективність – 2 бали
Політичну ефективність Коваленко назвати надто високою не можна, адже формування коаліції в облраді відбулося не за її сценарієм – голові ОДА не вдалося нав’язати свою гру та власного кандидата на посаду голови ради. А перемога, хоч поки що й не остаточна, залишилася за мером Чернігова Владиславом Атрошенком та його ситуативним партнером, нардепом зі «Слуги народу» Павлом Халімоном. Досягнути ж суто господарські здобутки останні місяці явно ускладнювала її вагітність.
Некорупційність – 4 бали
У корупційних скандалах Коваленко не засвітилася. Але сказати, що вона на своїй новій посаді є дуже ефективною в контексті боротьби з корупцією, також не можна. Принаймні, ще рано про це судити.
Договороздатність – 2 бали
Неспроможність взяти у свої руки коаліційний процес і сконцентрувати владу в своєму кабінеті можна пояснити не стільки недоговороспроможністю чиновниці, скільки її молодістю та відсутністю у неї досвіду адміністративних протистоянь. Тому бал за цим критерієм – не найгірший.
Оцінка президента – 4 бали
Коваленко дещо вибивається із загального строю «другого губернаторського призову» Зеленського, який міняє випадкових «ноунеймів» на більш досвідчених адміністраторів. Але аванс, виданий нинішній очільниці Чернігівщини, може свідчити про те, що президент розгледів в ній якісь перспективні якості.