Дніпропетровська область

Із обранням українським президентом Володимира Зеленського тодішній керівник Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко, призначений Петром Порошенком ще у березні 2015 року одразу після скандальної відставки з цього ж крісла Ігоря Коломойського, протримався на посаді до кінця червня 2019-го. Далі до осені позаминулого року виконував обов'язки голови ОДА заступник Резніченка Дмитро Батура, і лише у вересні 2019-го, коли завершилися дочасні парламентські вибори перемогою «Слуги народу» і був призначений новий «зелений» уряд Олексія Гончарука, Дніпропетровщина отримала першого очільника ОДА за президентства Зеленського. Ним став харків'янин Олександр Бондаренко, який до того не займався політичною діяльністю.
Олександр Бондаренко Голова Дніпропетровської ОДА

Олександр Бондаренко

Голова Дніпропетровської ОДА (вересень 2019 р. – грудень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Саме його призначення апріорі мало скандальний підтекст через пікантні подробиці біографії Бондаренка, який, за його власними твердженнями, став головою ОДА через програму «Зе Ліфт». Вже дуже скоро з'ясувалося, що на російському сайті з пошуку акторів kinomodel.ru є обліковий запис Бондаренка (ніби як мешканця Москви), у якому було зазначено, що він готовий зніматися у нижній білизні. Крім цього у 2012-му він шукав наречену в російському шоу «Давай поженимся», зрештою, у своїй декларації держслужбовця був змушений зізнатися, що його дружина – громадянка Росії.

Не менш скандально завершилася і його кар'єра в кріслі голови ОДА, коли на місцевих виборах-2020 у ввіреній Бондаренку області «Слугу народу» чекало справжнє фіаско – проросійській ОПЗЖ було вщент програно рідний для Зеленського Кривий Ріг, а президентська партія опинилася під реальною загрозою залишитися за межами коаліції у новообраній Дніпропетровській облраді. Єдиним плюсом Бондаренка за цим критерієм є те, що під час свого перебування у головному кріслі регіону протягом 15-ти місяців він дійсно не потрапляв у гучні скандали.
Ефективність – 2 бали
Головна обіцянка Бондаренка під час головування в ОДА – зробити міжнародний аеропорт в Дніпрі найкращим в Україні – залишилася нереалізованою. Розпочати будівництво терміналу та злітно-посадкової смуги летовища планувалося у березні 2020 року, але на початку 2021-го ще не було навіть визначено генерального підрядника для цього.

Плутанина з підрядниками для реалізації в регіоні іншої програми - національної «Велике будівництво» - часто-густо приводило до серйозних недоробок, як це, приміром, сталося, із неякісним ремонтом парку у Павлограді. Але у виконанні більш дрібних обіцянок Бондаренко виявився значно ефективнішим – наприклад, було створено діджитал-мапу опорних шкіл з оптимізацією логістики або відкрито регіональний офіс євроінтеграції.
Некорупційність – 4 бали
Жодного випадку прямих або опосередкованих звинувачень Бондаренка у корупції на посту голови ОДА не було, за винятком недоведених підозр щодо можливого меркантильного його зацікавлення у лобізмі інтересів бізнесгрупи олігарха Ігоря Коломойського.
Договороздатність – 1 бал
Власне, близьке дніпровське оточення Коломойського виявилося єдиною місцевою групою впливу, з якою Бондаренко налагодив співробітництво. Перш за все, йдеться про голову Дніпропетровської облради минулого вже скликання Святослава Олійника (був також №1 в обласному списку «Слуги народу» на виборах-2020), з яким дуже часто він виступав справжнім владним дуетом. Решту представників регіональної еліти Бондаренко здебільшого ігнорував, що почасти і призвело до невтішних для нього і президентської партії результатів місцевих виборів.
Оцінка президента – 2 бали
Той факт, що Бондаренко протримався на посаді рік і три місяці, свідчить про відсутність претензій Зеленського до керівництва рідної для нього області протягом доволі довгого часу. Не пролунало з уст президента якихось звинувачень щодо голови ОДА й під час його звільнення. Водночас жодних пропозицій про подальшу роботу, навіть у вигляді синекури, від Офісу президента Олександру Бондаренку також не надходило – де-факто його викреслено з активного кадрового резерву голови держави.
Валентин Резніченко Голова Дніпропетровської ОДА

Валентин Резніченко

Голова Дніпропетровської ОДА (з грудня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Діючий керівник області потрапляв у скандали не лише в регіоні, а й далеко за його межами. Так, ще у 2013 році журнал «Форбс» опублікував матеріал «Все тайное становится явным. Украинцы в офшорах», який базувався на основі розслідування міжнародного консорціуму журналістів. До тодішнього «офшорного» списку потрапили більше 40 українських бізнесменів, зокрема й один із менеджерів UMH group Резніченко. А вже під час його держслужби в листопаді 2018-го Громадянська мережа ОПОРА підозрювала голову ОДА в застосуванні адмінресурсу на користь Порошенка.

У 2019 році вже після звільнення Резніченка з посади в журналістських розслідуваннях йшлося про те, що залишок коштів обласного бюджету Дніпропетровщини склав всього лише 29,9 млн грн, а кредиторська заборгованість по захищених статтях складала 37,6 млн грн. За інформацією ЗМІ, із 30 млрд, вкладених в інфраструктурні проєкти, і понад 100 млрд грн доходів підрядників, левову частку «засвоїли» структури, близькі до Резніченка та його тодішнього радника Юрія Голика – нинішнього топ-піарника улюбленого проєкту Зеленського «Велике будівництво».
Ефективність – 3 бали
Зараз у рейтингу видання «Слово і діло» щодо виконання власних обіцянок Резніченко займає перше місце серед усіх голів ОДА. Щоправда, у нього є для цього відверта фора в часі – якщо його друга каденція очільника Дніпропетровщини лише розпочалась і ще мало чим відзначилась, то перший захід Резніченка у це крісло за часів Порошенка тривав 4 роки і 3 місяці. Між іншим, за підсумками 1-го півріччя 2019-го у традиційному рейтингу губернаторів, який склало видання «Ділова столиця», область посіла другу сходинку, однак говорити про результати ефективності нового-старого голови ОДА вже за президентства Зеленського поки що зарано.
Некорупційність – 1 бал
Після звільнення Резніченка з посади в 2019 році його наступник Бондаренко звинуватив відставника в корупції. Він заявив, що колишнє керівництво Дніпропетровської ОДА запроєктувало по всій області більше 300 будівельних об'єктів на 14,5 млрд грн. Однак в бюджеті на це заклали лише 3,8 млрд грн, тобто лише четверту частину від необхідного. Кошторис інфраструктурних проєктів був завищений на 6-15%. В результаті бюджет втратив десятки мільйонів гривень, а по всій області нараховувалося 130 недобудов. «Правою рукою» Резніченка тоді був вищезгаданий «державний менеджер» Голик, який навіть написав книгу про свою роботу у 2015 – 2019 роках в Дніпрі під керівництвом голови ОДА під назвою «Бесконечность не для слабаков. Книга о менеджерах, хакнувших систему госуправления».
Договороздатність – 5 балів
Ключовим мотивом для повернення Резніченка у голови ОДА стала як раз його здатність швидко знаходити спільну мову з важливими людьми області. Першим випробуванням для нього стало формування коаліції в облраді навколо президентської «Слуги народу» та просування в обласні спікери висуванця саме «СН», з чим він успішно і дуже швидко впорався. А те, що Резніченко на виборах-2020 очолював обласний список партії мера Дніпра Бориса Філатова «Пропозиція», є доказом неймовірності його конфліктів найближчим часом принаймні із керівництвом обласного центру.
Оцінка президента – 4 бали
Сама довіра президента до багатолітнього «порошенківця» Резніченка, якого повернуто до керування ключовим в країні регіоном, говорить сама за себе. А його лобісти як серед місцевих еліт, так і на Банковій навряд чи втратять нагоду зміцнити таку довіру Зеленського до цього новонаверненого члена президентської команди у будь-який спосіб.