Донецька область

Нинішній керівник Донецької обласної військово-цивільної адміністрації чимось нагадує свого попередника – силовика Олександра Куця, призначеного Петром Порошенком в червні 2018 року та звільненого Володимиром Зеленським у липні 2019-го. Але на відміну від генерала СБУ Куця Павло Кириленко є уродженцем нині окупованої Макіївки Донецької області та все життя пропрацював у іншому силовому відомстві.

Спочатку він служив у прокуратурі Донеччини, далі – у прокуратурі Криму, потім – у Генпрокуратурі, а на момент свого призначення понад півтора роки тому являвся військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону України. Втім, певний стиль поведінки Кириленко таки перейняв у свого попередника - у ЗМІ він неактивний, робочі наради в ОВЦА закриті, а дізнатися про його роботу можна здебільшого із офіційного сайту обласної адміністрації або з його персональної сторінки у Facebook.
Павло Кириленко Голова Донецької ОВЦА

Павло Кириленко

Голова Донецької ОВЦА (з липня 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Скандал щодо нового очільника області почався ще до його призначення. Коли стало відомо, кого Зеленський найвірогідніше призначить на посаду голови Донецької ОВЦА, український інформпростір заряснів заголовками: «Керувати Донеччиною буде брат сепара», із посиланням на запис у базі «Миротворець» щодо такого собі Євгена Олександровича Кириленка, який був прописаний за однією адресою у Макіївці із претендентом у крісло керівника ОВЦА Павлом Олександровичем Кириленком.

Вже під час представлення Зеленський змушений був зізнатися, що у новопризначеного дійсно є рідний брат Євген, який наразі «служить» у «спецслужбах ДНР». А один із центральних сюжетів підсумкової програми російського телеканалу «Росія 1» вийшов із таким анонсом: «Громадянська війна, рідні брати по різні сторони фронту, драма сім'ї Кириленко». Та показав на окупованій території не лише самого брата-колаборанта, а і їхню мати, яка бідкалася – мовляв, «Павлік сказав, що прийшов нас рятувати, а я кажу, рятувати нас один від одного не треба». Тобто скандал із Кириленком країна-агресор дуже активно використала в інформаційній війні проти України.

А вже через кілька днів після призначення нового голови ОВЦА його кортеж потрапив під обстріл бойовиків біля лінії розмежування у Гранітному, куди Кириленко раптом вирішив поїхати колоною з джипів під прикриттям КрАЗу, але не попередив про поїздку штаб ООС. Коли ця колона в'їжджала у Гранітне, окупанти випустили по КрАЗу протитанкову ракету, в результаті чого один український військовослужбовець загинув на місці, ще один боєць отримав поранення середньої тяжкості. Після такого гучного «старту» подальше уникання Кириленком скандалів вже не могло поправити цю його зіпсовану репутацію.
Ефективність – 3 бали
Під час представлення Кириленка керівником Донеччини президент просив його звернути увагу на відновлення роботи цивільного аеропорту в Краматорську, яке має виключно військове призначення. Новопризначений голова ОВЦА тоді пообіцяв, що аеропорт залишиться військовим, але прийматиме цивільні літаки, однак це питання досі відкрите. Ще одним завданням від Зеленського у липні 2019 року було погасити заборгованість із виплати зарплат шахтарям, втім, гірники домагалися заробленого на акціях протесту аж до грудня 2020-го, коли, нарешті, вугледобувні підприємства Донецької області отримали перший транш для погашення боргів перед своїми працівниками.

Проблему із водопостачанням регіону Кириленку також не вдалося швидко вирішити – у серпні 2020 року він заявив, що модернізація комунального підприємства «Вода Донбасу» триватиме мінімум три роки, а на початку 2021-го жителі області стали масово скаржитися на якість води, що викликане забрудненням амонієм. До досягнень керівництва Донеччини можна віднести певні успіхи у виконання національної програми «Велике будівництво», хоча за неї відповідають центральні органи влади. Зокрема, капітально відремонтовано дороги у прифронтових містах і трасу державного значення Харків – Довжанський, а також побудовано п'ять стадіонів: у Волновасі, Селідовому, Слов'янську та два – у Краматорську. Загалом по реалізації програми «Велике будівництво» щодо соціальних об'єктів регіон посідає шосте місце в країні.
Некорупційність – 4 бали
Випадків звинувачення Кириленка в корупції на посту голови ОВЦА не було, а володіння його дружиною Аллою Кириленко квартирою, гаражем та земельною ділянкою в окупованій Горлівці не можна вважати протиправним.
Договороздатність – 3 бали
Про якісь політичні здобутки Кириленка та інших представників Зеленського на Донеччині говорити складно, оскільки на парламентських перевиборах-2019 «Слуга народу» у регіоні стартувала з доволі непоганих електоральних показників (27,19% голосів виборців), щоправда, не провівши в області жодного мажоритарника і значно відставши від ОПЗЖ, яка тоді набрала 43,41%, а в результаті місцевих виборів-2020 висуванці президентської партії змогли хіба що сформувати малі та зовсім невпливові фракції у ключових містах неокупованої частини Донеччини. Водночас з головним представником місцевої еліти – олігархом Рінатом Ахметовим – нинішнє керівництво Донецької ОВЦА налагодило конструктивне співробітництво, принаймні, у сфері актуальної боротьби із пандемією коронавірусу. Хоча свою допомогу в питанні протидії COVID-19 Фонд Ахметова надає практично всім українським регіонам.
Оцінка президента – 5 балів
Той факт, що Кириленко досі тримається на посаді вже понад півтора роки, свідчить про відсутність суттєвих претензій президента до керівника Донеччини. Через так званий «сімейний конфлікт» Зеленський, навпаки, апріорі йому співчував, також не було якоїсь серйозної критики голови держави щодо його діяльності як очільника ОВЦА.