Хмельницька область

Вадим Лозовий очолював Хмельницьку облдержадміністрацію в останній рік президентства Петра Порошенка і, як колишній топ-менеджер мережі гіпермаркетів «Епіцентр К», зробив все можливе, щоб аграрний бізнес Олександра Гереги в області стрімко йшов вгору. Лише в кінці листопада 2019 року Володимир Зеленський визначився із своїм намісником на Хмельниччині. Ним став Дмитро Габінет – людина, яка на відміну від своїх попередників і наступника, до бізнесу ніколи не мала відношення.
Дмитро Габінет Голова Хмельницької ОДА

Дмитро Габінет

Голова Хмельницької ОДА (листопад 2019 р. - листопад 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
Його називають креатурою братів Стефанчуків, оскільки свого часу Габінет працював з обома нардепами у Хмельницькому університеті управління та права. А після початку роботи Верховної Ради нинішнього скликання був помічником народного депутата Миколи Стефанчука на громадських засадах. Раніше його політичний досвід вимірювався хіба що зв’язками ще з одним нардепом-мультимільйонером Сергієм Лабазюком (зараз входить до депутатської групи «За майбутнє»): Габінет був спостерігачем на парламентських перевиборах-2019 від громадської організації «Завжди поруч! За Хмельниччину!», якою керувала дружина Лабазюка (тепер Віолета Лабазюк стала головою Хмельницької облради від «За майбутнє»). А ще раніше – у 2014-му – Габінет представляв інтереси Сергія Тігіпка та його партії «Сильна Україна» в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах. Цікавий факт: він був одним із найнезаможніших голів ОДА. Згідно з декларацією Габінета, яку він подавав перед своїм призначенням, в своєму «автопарку» мав лише авто «Москвич» 1983 року випуску. А перед звільненням ця старенька машина з декларації зникла, але на її місці нічого нового не з’явилося.
Ефективність – 3 бали
Вже перебуваючи на порозі відставки, голова ОДА в розпачі сказав, що об’єктивних причин для його звільнення немає, адже «за більшістю показників Хмельницька область займає в державі лідируючі позиції». Звітуючи за рік свого перебування на посаді, Габінет повідомив, що у регіоні за програмою «Великого будівництва» здано в експлуатацію 23 об’єкти. До своїх досягнень він також зарахував побудову 21 амбулаторії загальної практики сімейної медицини в селах та закупівлю для них обладнання й 60 автомобілів. Бюджет області, за словами Габінета, навіть перевиконали, єдине, з чим не склалося, так це з підтримкою дрібного й середнього бізнесу в АПК, бо завадив карантин. Але, судячи з усього, Банкова поставила в провину керівнику Хмельниччини програш «Слугою народу» обласної коаліціади партії Ігоря Палиці «За майбутнє» в цілому і знайомому Габінету сімейству Лабазюків зокрема.
Некорупційність – 5 балів
За весь час керівництва областю Габінет не давав приводів для підозр в толерантності до корупції. Навіть навпаки – завжди публічно засуджував дії своїх підлеглих, які попадались на хабарях. В ОДА за рік його роботи був лише один корупційний скандал: начальника відділу департаменту соцзахисту Хмельницької облдержадміністрації піймали на отриманні неправомірної вигоди в розмірі 1 тисячі доларів, що й задокументували правоохоронці. Кошти посадовець вимагав та отримав за сприяння у направленні мешканця Хмельницького на проходження альтернативної служби. Габінет на цей корупційний скандал відреагував безкомпромісно: «В розробці перебувають і інші посадові особи Хмельницької області. Тому думайте про те, що ви робите, і дійте відповідно до закону». Згодом голова ОДА особисто повідомив про ще один факт корупції – посадовець старосинявської Держпродспоживслужби не лише відзначився на хабарі, а й вчинив фізичне насильство до того, у кого вимагав кошти. Однак Габінет не дав можливості чиновникам і правоохоронцям спустити цю справу на гальмах.
Договороздатність – 2 бали
у Щойно прийшовши на посаду, очільник Хмельниччини заявив, що ні з ким не хоче воювати, і «не збирається конкурувати ні з міською радою, ні з міським головою». Певно, цей меседж був почутий, у підсумку – налагоджена конструктивна комунікація із мером Хмельницького Олександром Симчишиним, якого Габінет називав людиною, яка перебуває «на своєму місці». Загалом тоді всі важливі рішення для міста та області ухвалювались досить злагоджено. Голова ОДА називав себе «людиною поза всіма впливами» політичних і бізнес-груп, що мало певні наслідки під час децентралізації. Габінет не приховував, що у нього великі розбіжності щодо остаточної конфігурації поділу області на райони з «деякими депутатами», які, зрештою, протягнули у парламенті свою концепцію. З урядом Габінет також не завжди мав однакові погляди, зокрема, він виступав проти карантину вихідного дня і навіть з цього приводу надсилав відповідні листи в столицю. Та й, за власним зізнанням, «деякі народні депутати, не лише від партії «Слуга народу», протягом останнього року робили все, аби він пішов з посади».
Оцінка президента – 0 балів
Публічних претензій до своєї діяльності на посаді голови ОДА з боку Банкової Габінет не мав, про причину відставки йому також ніхто не повідомив. Чи з’явиться ще звільнений чиновник в команді Зеленського, залежатиме від подальших розстановок між групами впливу. Наразі після звільнення Габінет має намір «жити щасливо, проситися нікуди не збирається».
Сергій Гамалій Голова Хмельницької ОДА

Сергій Гамалій

Голова Хмельницької ОДА (з серпня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
За інформацією аналітичної системи YouControl, новий очільник області є засновником п’яти компаній, які спеціалізуються на ресторанному бізнесі, послугах мобільного харчування, вантажних та пасажирських перевезеннях. Разом з дружиною має чималі земельні наділи у Хмельницькій області, а також нерухомість в Польщі. До призначення на посаду голови ОДА Сергій Гамалій ніколи не брав участі у виборах та не працював у державних структурах. За власним зізнанням, особисто знайомий з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком ще до 2018 року: «Я не можу назвати його своїм другом, але ми дуже часто зустрічалися у наших спільних друзів на днях народженнях».
Ефективність – 3 бали
Про ефективність Гамалія на посаді керманича Хмельниччини говорити зарано. Сам він вважає, що якщо зміг реалізувати себе в бізнесі, то впорається й з державною службою. Про свої плани говорить неохоче, оскільки зважує реальність їх виконання. Тому поки що можна оцінювати лише адекватність намірів, одним з яких є реалізація давнього свого бажання завести в область поляків, які б збудували сміттєпереробний завод – вони вже збиралися вкладати гроші, однак через бюрократичні моменти зробити їм цього не вдалося.
Некорупційність – 4 бали
Досі Гамалій не фігурував у корупційних скандалах, а серед головних завдань на посаді голови ОДА назвав нульову толерантність до корупції у посадовців.
Договороздатність – 3 бали
У перші ж дні на головній посаді Хмельницької області заявив, що пріоритетами у його роботі буде співпраця з новою облрадою та діалог з районами після нещодавнього їхнього укрупнення. Рівень його договороздатності ми зможемо оцінити згодом, проте завдання перед головою ОДА непросте – президентська партія отримала в облраді лише 10 крісел і фактично опинилась в опозиції. Наразі голова облдержадміністрації демонструє готовність до співпраці з обласною коаліцією, зокрема, він взяв участь у другому засіданні першої сесії облради, де після судової епопеї знову головувала її очільниця Віолета Лабазюк. Чи допоможе йому налагодити діалог підхід бізнесмена, буде видно під час перших важливих голосувань.
Оцінка президента – 3 бали
Як показує практика, Зеленський якщо й дає оцінки своїм представникам в регіонах, то робить це не раніше, ніж через три-чотири місяці після призначень. Сам Гамалій каже, що працюватиме на посаді стільки, скільки буде потрібний президенту і поки його робота Зеленського задовольнятиме.