Херсонська область

Призначений у квітні 2016 року головою Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв, котрий фігурує в гучній справі про вбивство Катерини Гандзюк, був звільнений з посади самим Петром Порошенком у середині квітня 2019-го – за тиждень перед другим туром президентських виборів. У перехідний період виконував обов’язки очільника регіону перший заступник Гордєєва в ОДА Дмитро Бутрій, і вже у липні прийшов у головний кабінет Херсонщини призначенець Володимира Зеленського Юрій Гусєв, який виявився довгожителем на цій посаді. І він один з небагатьох із голів областей доби Зеленського пішов після недавнього звільнення з ОДА на підвищення, ставши гендиректором державного концерну «Укроборонпром». А його попереднє місце роботи у Херсоні досі залишається вакантним.
Юрій Гусєв Голова Херсонської ОДА

Юрій Гусєв

Голова Херсонської ОДА (липень 2019 р. – грудень 2020 року)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Навіть в наближених до нього колах має репутацію кар’єриста, який усіма можливими способами намагається досягти просування. Він досить рано розпочав політичне сходження, увійшовши до передвиборчого списку «Команди озимого покоління» ще на парламентських виборах-2002. І, хоч в той раз і не став нардепом («озимих» тоді чекало повне фіаско, незважаючи на усіляку підтримку Віктора Пінчука - олігарха і зятя тодішнього президента Леоніда Кучми), Гусєв забезпечив себе зв’язками для стрімкого старту. В активі у Гусєва - посади студентського мера, директора міністерських департаментів, радника як мінімум п’яти різних міністрів, заступника міністра оборони, нардепа від «Слуги народу», голови ОДА і тепер – керівника «Укроборонпрому».

Із такою насиченою біографією Гусєв встиг засвітитись у багатьох скандалах. Більшість з них, до речі, припала на період його перебування в міністерстві оборони. У 2015 році нардеп Тетяна Чорновол стверджувала, що тендерний комітет Міноборони, який контролював тоді ще заступник міністра Гусєв, у першому кварталі 2015 року закупив для армії бензин А-80 у ДП «Укргазвидобування» через мережу посередників, переплативши 80 млн грн. Кожна тонна палива коштувала на 6 тис. грн більше за ринкову ціну, а Гусєв у розслідуванні комітету ВР з нацбезпеки фігурував як організатор тендеру. Схему тоді зупинили та зекономили 130 млн грн, щоправда, справа, порушена правоохоронцями, нічим не закінчилася. Також Гусєва звинувачували у проведенні провального експерименту з харчуванням військових у двох частинах у Львові й Одесі.

Ціла низка підозр щодо чиновника стосувалася «квартирних питань». Зокрема, зазначалося, що Гусєв причетний до скандального закуповування у 2015-му житла для військових. Ще один подібний скандал був пов’язаний із модульними каркасними будинками для бійців у зоні АТО за технологіями німецьких виробників. Після широкого розголосу скандальний Гусєв звільнився з Міноборони та осів у націоналізованому у олігарха Ігоря Коломойського «Приватбанку» в якості радника зі зв’язків із державними органами. Там і дочекався приходу до влади Зеленського, який став каталізатором його нового кар’єрного стрибка.
Ефективність – 3 бали
Адміністративна ефективність Гусєва перебуває на рівні інших очільників областей. До своїх заслуг під час керівництва ОДА він відносив будівництво нових тимчасових КПВВ на адмінмежі з АР Крим, передачу Херсонського морського порту в концесію, від чого очікується понад 300 млн грн інвестицій у розвиток порту та інфраструктури міста й регіону, а також реалізацію низки інфраструктурних проєктів. У традиційному активі керманича області - відкриття нових амбулаторій, реконструкція спортивних стадіонів, ремонти у садочках та школах, а також обов’язковий пункт – кілометри нових доріг в рамках «Великого будівництва». Гусєв також говорив про забезпечення можливих успіхів у туристичній сфері Херсонщини в майбутньому, яким, на жаль, завадила пандемія COVID-19.
Некорупційність – 1 бал
Репутація вже колишнього очільника області із численними скандалами до свого переїзду в Херсон зовсім не дозволяє говорити про нього, як про кристально чистого чиновника. Але на його користь говорить відсутність завершених кримінальних справ та винесених щодо нього судових вироків. Тож залишаємо 1 бал - за виверткість.
Договороздатність – 3 бали
Гусєва відносять до табору так званих «грантоїдів-соросят». Відповідно до цієї належності й сформувалося коло людей та інституцій, з якими йому вдалося налагодити добру комунікацію. Проте для традиційних херсонських еліт ексочільник регіону залишився персонажем незрозумілим, з яким важко будувати гру «в довгу». Але «в коротку» він здатен перегравати багатьох, що показали місцеві вибори-2020 та поствиборча ситуація. Голова ОДА хоч і не допоміг забезпечити перший результат «Слуги народу» на Херсонщині (президентська партія взагалі прийшла на фініш як в області, так і в місті Херсоні аж третьою), однак зумів наперед досягти домовленості про цілком прийнятний для свого наступника формат коаліції в Херсонській облраді, головою якої став висуванець «СН» та заступник Гусєва в ОДА Олександр Самойленко.
Оцінка президента – 5 балів
Зеленський, схоже, надзвичайно задоволений Гусєвим, за час головування в ОДА якого президент кілька разів відвідував Херсонщину і навіть відпочивав тут минулого літа. Та жодним чином, принаймні публічно, не критикував свого херсонського намісника. На користь доброго ставлення з боку глави держави говорить і те, що Гусєва після роботи на Херсонщині забрали на дуже «жирну» посаду у Київ, фактично віддавши під його оруду чи не весь оборонно-промисловий комплекс країни.