Івано-Франківська область

Голові Івано-Франківської облдержадміністрації часів президентства Петра Порошенка Олегу Гончаруку, звільненому з посади після приходу на Банкову Володимира Зеленського, вдалося свій п’ятирічний губернаторський досвід капіталізувати у цілу фракцію «Платформа громад» в Івано-Франківській обласній раді, яку він провів за підсумками місцевих виборів 2020 року. Після Гончарука очільницею Прикарпаття з червня по серпень 2019-го була в статусі «в. о.» Марія Савка, котру призначили першою заступницею голови ОДА ще у жовтні 2016-го, і вона досі перебуває на цій посаді, а на виборах-2020 паралельно обралася депутатом облради від «Слуги народу». Зрештою, першим повноцінним керівником регіону за часів Зеленського став на той момент мало кому відомий Денис Шмигаль, карколомному злету якого може позаздрити будь-який український чиновник.
Денис Шмигаль Голова Івано-Франківської ОДА

Денис Шмигаль

Голова Івано-Франківської ОДА (серпень 2019 р. – лютий 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
До свого призначення у головне крісло Івано-Франківщини цей уродженець Львова працював директором Бурштинської ТЕС, яка належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Власне, цей факт зв’язку із найбагатшим в країні олігархом супроводжуватиме його впродовж всієї подальшої політичної кар’єри. До того ж діяльність ДТЕК в Бурштинському енергетичному острові неодноразово звинувачували в тому, що він проводить здирницьку цінову політику на Західній Україні, від якої страждають споживачі електроенергії і гальмується розвиток місцевої економіки.

На посаді голови ОДА Денис Шмигаль не був фігурантом гучних скандалів, проте після того, як очолив уряд, скандальні історії з ним, щоправда, незначних масштабів, періодично відбуваються. Наприклад, одразу після призначення на посаду прем’єра Шмигаль вляпався у перший скандал, заявивши, що до тимчасово окупованого Криму треба подавати воду, оскільки там живуть українці, а Крим – це Україна. Згодом же продемонстрував посередні знання з історії, назвавши 22 червня днем початку Другої світової війни для українців. Відповідний пост з’явився на сторінці посадовця у Facebook, але користувачі у своїх коментарях обурились цим дописом, наголошуючи, що дата початку війни – 1 вересня 1939-го, після чого Шмигалю довелося зробити оповлення посту із проханням «не використовувати трагічні події нашого минулого для піару та спекуляцій».
Ефективність – 4 бали
28 грудня 2019 року, звітуючи перед президентом за 100 днів роботи на посаді керівника регіону, Шмигаль повідомив, що на Івано-Франківщині відремонтували 540 кілометрів доріг, область отримала п’ять нових автівок швидкої допомоги, придбано 94 квартири для учасників АТО/ООС, а також запроваджено ефективний електронний облік деревини – чипування та аукціони. Зеленського ці звіти Шмигаля задовольнили, як, власне, й тодішнього прем’єра Олексія Гончарука. Вже у лютому 2020-го, представляючи його новим віцепрем’єром – міністром розвитку громад і територій у своєму уряді, Гончарук заявив, що Шмигаль найкраще проявив себе на посаді голови Івано-Франківської ОДА в порівнянні з очільниками інших областей.
Некорупційність – 4 бали
Жодних підозр у толерантності до корупції за час його перебування керівником Прикарпаття не було. Вже після свого підвищення у столиці Шмигаль стикнувся із скандальними ситуаціями подібного роду. Так, вже після своєї відставки ексміністр фінансів Ігор Уманський звинуватив у квітні 2020 року главу податкової служби Сергія Верланова в «кришуванні» масштабних схем розкрадання ПДВ, а також прем’єра Шмигаля в потуранні головному податківцю в цьому. Через три тижні на засіданні Кабміну було прийнято рішення звільнити Верланова з посади голови Державної податкової служби.
Договороздатність – 5 балів
Особливих проблем у комунікаціях з усіма владними стейкхолдерами у Шмигаля на посаді голови ОДА не було. Він від самого початку мав підтримку з центру, а завдячуючи доволі конструктивній співпраці з депутатським корпусом облради, була проінвестована переважна більшість інфраструктурних проєктів у регіоні. Також вдалося вчасно ухвалити бюджет області. Вже після представлення Шмигаля в парламенті як нового віцепрем'єра нардеп від «Євросолідарності» Вікторія Сюмар написала в Facebook, що за короткий термін на посаді очільника Прикарпаття Шмигаль став улюбленцем президента та має давні системні контакти з усіма великими фінансовими групами.
Оцінка президента – 5 балів
Представляючи Шмигаля прикарпатцям, президент висловився так: «Дуже потужний менеджер. Я, чесно, заздрю Івано-Франківщині». Подальше його швидке сходження по кар’єрних сходах аж до свого нинішнього прем’єрства доводить, що він залишається тією людиною, якій Зеленський готовий довірити найбільш відповідальні позиції у своїй команді.
Віталій Федорів Голова Івано-Франківської ОДА

Віталій Федорів

Голова Івано-Франківської ОДА (лютий 2020 р. – листопад 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
Віталій Федорів прийшов в ОДА на посаду заступника голови ще при порошенківському призначенцю Гончаруку та вже у лютому 2020-го зайняв вакантне крісло Шмигаля, який пішов на підвищення. Втім, прокерувавши Прикарпаттям трохи більше ніж пів року, Федорів нічим особливим не запам’ятався. Як згодом зізнавався Шмигаль, він сприяв призначенню свого наступника, оскільки «не чув про нього жодного поганого відгуку чи скандалу». Згідно поданій декларації, він володіє чималими земельними наділами, проте пересувається на Daewoo Lanos 2008 року випуску. Загалом на посаді керівника Івано-Франківщини Федорів поводив себе досить толерантно та у гучних скандалах помічений не був, окрім «повеневого».
Ефективність – 1 бал
Восени 2020-го у міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова з’явились конкретні претензії до Федоріва. Вони стосувалися темпів відновлення інфраструктури області після паводку – з виділених урядом грошей на той час була освоєна лише третина. Згодом міністр почав вимагати пришвидшення темпів реалізації програми «Велике будівництво», адже на Івано-Франківщині з 15 об’єктів здали лише три. В принципі, вже тоді все йшло до звільнення очільника регіону, але останньою краплею стали результати місцевих виборів-2020, на яких прикарпатська «Слуга народу» взяла лише 9 місць в облраді, отримавши найменшу фракцію, і змушена була стати придатком більш сильних партій, які й сформували більшість.
Некорупційність – 3 бали
Під прямі звинувачення в корупції голова ОДА не потрапляв. Хіба що лунали претензії на адресу тих, кого він мав би вчасно проконтролювати. Після того, як у червні минулого року Прикарпаття накрила велика повінь, у місцевих мешканців викликало обурення, як освоювались на місцях кошти, виділені на ліквідацію наслідків лиха. Великою мірою скандал, викликаний тим, як розподілялись «повеневі» кошти, вплинув й на рішення Києва звільнити Федоріва. Крім того, місцева преса звертала увагу на те, що він з незрозумілих причин почав захищати начальника управління Держпраці області Ігоря Росипайла, якого центральне керівництво відомства прямо звинуватило у зловживанні владою та розтраті майна.
Договороздатність – 3 бали
Федорів не мав такої потужної політичної підтримки, як його попередник Шмигаль – як з боку Києва, так і в середовищі президентської партії в області. Він уникав будь-яких політичних протистоянь та зосереджувався більше на суто адміністративних функціях. Ще до виборів ходили чутки, що голова ОДА розглядав пропозицію приєднатися до партії «Платформа громад» - регіонального проєкту екскерівника Прикарпаття Гончарука, що також сприяло посиленню недовіри до Федоріва з боку центральної влади.
Оцінка президента – 0 балів
Федорів був звільнений разом зі ще двома головами – Одеської і Сумської ОДА. Публічної оцінки його роботі президент не давав. Проте немає сумніву, що вона співпадає з оцінкою прем’єра Шмигаля, який на початку листопада 2020-го стосовно у тому числі Федоріва сказав наступне: «У нас немає касти недоторканих, і якщо посадовець демонструє неякісну, неефективну роботу або десь не дотягує, будуть кадрові зміни». Після такої оцінки господарської діяльності вкупі з низьким результатом президентської партії на місцевих виборах Федорів навряд чи залишився навіть на якійсь «лавці запасних» Зеленського.
Андрій Бойчук Голова Івано-Франківської ОДА

Андрій Бойчук

Голова Івано-Франківської ОДА (з грудня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Загалом призначення Андрія Бойчука не вкладається в загальну кадрову практику, яка не передбачає високих посад для тих, хто був пов’язаний з попередньою владою. Він покликаний, швидше, для того, щоб зняти монополію на патріотизм (адже під час Революції гідності Бойчук був сотником 37-ї сотні Самооборони Майдану), яку продовжують експлуатували прикарпатські еліти. Подальші дії нинішнього очільника області можна моделювати хіба що з огляду на ті резонансні події, до яких він був причетний у минулому.

Зокрема, це його конфлікт з міністром енергетики у другому уряді Арсенія Яценюка Володимиром Демчишиним у 2015 році щодо постачання електроенергії до Криму, і як наслідок – його відставка з Міненерго. Не менш резонансним було його протистояння з керівництвом «Нафтогазу». Відповідно до декларації, діючий очільник Прикарпаття - людина небідна, до речі, у прем’єра Шмигаля також виникли питання саме щодо цього під час погодження його кандидатури на голову Івано-Франківської ОДА. Шмигаль поцікавився, чим Бойчук займався останні роки, адже з 2016 року офіційно не працює. На що той відповів, що останні п’ять років займався волонтерською діяльністю.
Ефективність – 3 бали
Про ефективність роботи Бойчука на посаді керівника області говорити зарано, адже він перебуває на посаді всього місяць. Проте ті пріоритети, які він для себе сформував, особливою оригінальністю не відрізняються. Передусім це - проєкти «Великого будівництва», якісне транспортне сполучення, залучення інвестицій та протидія коронавірусу. Окрему увагу обіцяє приділяти комунікаціям, що, на його думку, й допоможе розкрити потенціал області, залучити інвестиції та зупинити відтік кваліфікованих кадрів за кордон. Варто зазначити, що займаючись волонтерською діяльністю, він зміг залучити чималі кошти з української діаспори на потреби армії і ветеранів АТО, тому наша оцінка авансом за цим критерієм – середня.
Некорупційність – 2 бали
Свідчень про корупцію Бойчука у відкритих джерелах немає. Проте ЗМІ повідомляють про можливу його причетність до рейдерських схем, а саме: захоплення найбільшого ринку Прикарпаття, ще й в інтересах бізнес-кіл, наближених до кума Путіна Віктора Медведчука. Крім того, очільник Івано-Франківщини взяв собі аж п’ятьох позаштатних радників. Всі вони - з Луцька і Дніпра, представляють різні політичні сили і пов’язані між собою родинними та професійними зв’язками. Деякі з них, за повідомленнями ЗМІ, були фігурантами різного роду скандалів, в тому числі – й корупційних.
Договороздатність – 3 бали
Завдяки своїй активній патріотичній громадській позиції голова ОДА має шанси порозумітися з місцевими впливовими людьми – з призначенням на посаду його привітав навіть керівник Івано-Франківської облради, «свободівець» Олександр Сич та висловив надію на співпрацю. Наразі Бойчук всіляко демонструє відкритість і готовність до діалогу з багатьма. У перші ж дні після призначення він заявив, що «розуміє структуру місцевих еліт і бачить завдання посилити комунікацію між ними». Однак, зважаючи на його вищезгадану конфліктність в Міненерго, невдалі приклади такої комунікації можуть все ж іноді виходити у публічну площину.
Оцінка президента – 3 бали
Від Зеленського стосовно Бойчука зауважень ще не звучало. Наскільки довго залишатиметься чинний очільник Прикарпаття в президентській обоймі, залежить від подальшої його ефективної роботи, уникання скандалів, а також від того, чи зможе він обмежити обласну раду у її постійних прагненнях протистояти політиці центральної влади.