Кіровоградська область

Президентство Володимира Зеленського Кіровоградщина зустріла з Сергієм Кузьменком в якості голови місцевої облдержадміністрації, який протримався на цій посаді майже всю каденцію Петра Порошенка. Після Кузьменка, який вже на виборах-2020 став мером Олександрії, виконували обов’язки керівника регіону його заступники в ОДА: спочатку - Сергій Коваленко, а згодом – Світлана Лобанова. В листопаді 2019 року Зеленський призначив повноцінного очільника Кіровоградщини, яким став Андрій Балонь.
Андрій Балонь Голова Кіровоградської ОДА

Андрій Балонь

Голова Кіровоградської ОДА (листопад 2019 р. – червень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Цього чиновника можна сміливо називати найскандальнішим українським обласним очільником останнього часу, адже з крісла голови ОДА він, спійманий на хабарі, прямим ходом відправився у камеру СІЗО. 25 червня 2020 року Балоня та його спільника – посадовця тієї ж ОДА - затримали детективи НАБУ. За даними правоохоронців, вони мали отримати від регіонального осередку одного з органів державної влади в області загалом 1,8 млн грн неправомірної вигоди. Перший транш у 100 тис. грн посадовцям надійшов в червні 2020-го, що зафіксовано в матеріалах слідства. Під час передачі другого – у 250 тис. грн – їх взяли «на гарячому». 27 червня суд арештував Балоня та його спільника на 60 днів з правом внесення застави, 3 липня за арештантів внесли заставу, і у той же день обидва підозрюваних вийшли із СІЗО, отримавши особисті зобов'язання. Вони досі перебувають під слідством.
Ефективність – 0 балів
Андрій Балонь у момент свого представлення активу області заявляв, що разом з командою буде продовжувати в регіоні важливі реформи, розпочаті президентом і урядом в усіх сферах суспільного життя. Особливу увагу він збирався приділити створенню нових робочих місць, поліпшенню інвестиційної привабливості регіону та підвищенню рівня заробітної плати на Кіровоградщині. Втім, далі прожектів на кшталт будівництва біоетанолового заводу, справа не просунулась. Голова ОДА і його команда, схоже, концентрувалися на дещо інших напрямках діяльності.
Некорупційність – 0 балів
Фіаско, яке зазнав Балонь на державній службі, на 100% має корупційні причини, тож його толерантність до корупції просто зашкалює.
Договороздатність – 0 балів
Балонь не встиг продемонструвати свою політичну договороздатність на Кіровоградщині. А якщо якісь процеси з формування нової політичної конструкції він і почав проводити, ці історії потонули під тонами інформації про корупційну справу, а потенційні учасники таких процесів давно дезавуювали будь-яку свою у них участь.
Оцінка президента – 0 балів
Зеленський звільнив Балоня, як тільки стало відомо про його затримання. «Закон один для всіх. Щойно я отримав цю інформацію, відразу сказав, що звільню голову ОДА, а правоохоронні органи повинні займатися всім іншим. Нема «наші - не наші», тобто «вкрав – сідай». Ось і все», - резюмував президент.
Андрій Назаренко Голова Кіровоградської ОДА

Андрій Назаренко

Голова Кіровоградської ОДА (з серпня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 3 бали
Скандальність самого крісла, в яке сів Андрій Назаренко в серпні 2020 року, обумовлює особливу увагу до нього самого та до очолюваної ним структури. Отже, особисто новий керманич Кіровоградщини у гучних скандалах задіяний не був. Хоча доволі скандальним можна вважати його зв’язок з Сергієм Ларіним - колишнім очільником області часів Януковича, одним з найбільш відданих його «багнетів», а нині представником парламентського загону проросійської ОПЗЖ.
Ефективність – 3 бали
На фоні Балоня Назаренко виглядає дуже непогано, хоча з повним нулем порівнювати легко. Голова ОДА швидко сформував команду, причому сперся не на «варягів», а на місцеві кадри. Діяльність розпочав з розробки кількох інвестиційних проєктів: будівництва гірничо-збагачувального комбінату з видобутку титану, розробки графітового родовища і створення великого саду площею 500 гектарів неподалік Кропивницького. Назаренко вважає необхідним робити акцент на промисловість та інвестиції. Звісно, теорія потребує практичного наповнення, з яким поки що складається не так швидко, як з написанням інвестиційних карт. Але визначеність Назаренка з пріоритетами вже є досить симпатичною ознакою.

В політичному сенсі мало сам собі не створив проблему під час формування президії новообраної Кіровоградської облради. Проте ситуація «розрулилася» на користь «зелених», і формально Назаренко вийшов з неї переможцем. Так, під час коаліціади в облраді на посаду спікера претендували висуванець «Батьківщини» Олександр Чорноіваненко і представник «Слуги народу» Сергій Шульга. З першого разу обрати голову не вдалося. Тоді між Назаренком та Шульгою відбулася розмова, частину якої записали камери, що транслюють сесії онлайн. Зі слів Назаренка, сказаних кандидату від «СН», можна почути рекомендацію зняти свою кандидатуру, «аби не було цирку». Шульга заперечував, і розмова між соратниками не виглядала дружньою. Згодом виявилося, що той не дарма не послухав очільника ОДА, адже за тиждень Шульгу таки обрали головою облради.
Некорупційність – 3 бали
Прямої участі Назаренка у корупційних зашкварах досі зафіксовано не було, хоча увага до його персони, з огляду на ексцес з попередником, досить висока. В той же час дуже важко обґрунтувати суттєві статки, зазначені в його декларації, адже активи Назаренка перевищують його доходи у кілька разів, плюс солідним бонусом виглядають «люксові» авто.
Договороздатність – 4 бали
Чинний керівник регіону досить довго жив і працював на Кіровоградщині, тож має налагоджені зв’язки з місцевим великим бізнесом та керівниками найбільших територіальних громад області. Не демонструють щодо нього негативу також і місцеві мешканці та підприємці. А враховуючи, що тепер за його спиною ще й перемога в обласній раді, можна вважати його перспективність з формування ефективної політико-адміністративної конструкції в регіоні досить високою.
Оцінка президента – 4 бали
З боку Банкової особливих зауважень щодо роботи Назаренка не лунало. Розмови про ротацію голови ОДА також не ведуться, проте й публічні компліменти на адресу очільника Кіровоградської області поки не виголошувалися.