Перемогу Володимира Зеленського на президентських виборах-2019 Київщина зустріла на чолі з міліцейським генералом Олександром Терещуком, якого Петро Порошенко призначив незадовго до початку виборчої кампанії у кінці жовтня 2018-го. Після інаугурації нового президента Терещук поступився місцем своєму заступнику В’ячеславу Кучеру, який в статусі виконувача обов’язків дочекався призначення Зеленським в липні 2019 року нового повноцінного керівника Київської облдержадміністрації, яким став фахівець з питань комунікацій та міжнародного співробітництва Михайло Бно-Айріян.
Михайло Бно-Айріян Голова Київської ОДА

Михайло Бно-Айріян

Голова Київської ОДА (липень 2019 р. – жовтень 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Однокурснику Дмитра Разумкова по Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка (нинішньому спікеру Верховної Ради він нібито й зобов’язаний цим своїм кар’єрним стрибком) вдалося протриматись на посаді очільника столичного регіону лише чотири місяці. Власне, до того моменту, коли він став жертвою медіа-атаки нардепа-мажоритарника від Київщини та «Слуги народу» Олександра Дубінського. Останній, котрого, як відомо, пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським, буцімто вимагав від Бно-Айріяна, за його ж версією, призначень своїх людей на посади голів райдержадміністрацій і підрозділів в ОДА, але той йому відмовив. Втім, тодішній глава області, напевне, перебільшував роль Дубінського і використовував цю інформвійну лише як виправдання свого збиття з посади, яке відбулося в рамках першого очищення лав президентської команди від випадкових попутників. Можна навіть сказати, що Бно-Айріян був тим першим, разом із секретарем РНБО Олександром Данилюком, кому на Банковій виписали путівку «на вихід».

До речі, й починалася каденція Бно-Айріяна зі скандалу – він був представлений як керівник регіону під час тієї самої нашумілої зустрічі Зеленського з місцевим активом Борисполя, коли секретар міськради Ярослав Годунок був обізваний «чортом» та «розбійником» і принизливо вигнаний з засідання. Тоді новий голова ОДА улесливо посміхався президенту, розраховуючи, мабуть, на довгу і плідну кар'єру державного чиновника. Але минуло менше трьох місяців, як Бно-Айріян опинився під прицілом звинувачень у корупції та зв'язках із попередньою владою. До слова, одним із ключових звинувачень з боку Дубінського була нібито його причетність до мільйонних «відкатів» на медичних закупівлях (йшлося про закупівлю в обласний онкологічний центр лінійного прискорювача за ціною, яка є вдвічі більшою, аніж реальна вартість цього обладнання).
Ефективність – 0 балів
У випадку Бно-Айріяна важко говорити про якісь започатковані та реалізовані проєкти на користь Київщини. Про екскерівника регіону говорять, що він виявився просто нездатним організувати роботу адміністрації. І поки він насолоджувався перерізанням стрічок та своїми фото у соцмережах, його підлеглі в ОДА та в районах області, відчувши відсутність «з гори» ініціативи і контролю, почали відкрито діяти в інтересах своїх колишніх керівників.
Некорупційність – 2 бали
Конкретних кримінальних справ відносно Бно-Айріяна порушено не було. І звинувачення, що лунали на його адресу стосовно «відкатів» на медичних закупівлях, не дійшли до практичної кримінальної реалізації. Тому назвати його відвертим корупціонером важко, втім, і борцем з корупційними схемами - також не можна.
Договороздатність – 0 балів
З огляду на те, що Бно-Айріяну так і не вдалося знайти спільну мову з центрами впливу столичного регіону, договороздатність важко віднести до списку його чеснот.
Оцінка президента – 0 балів
Швидке звільнення голови ОДА було очевидною ознакою максимального невдоволення президента результатами його діяльності. Після відставки Бно-Айріян фактично пішов в нікуди, пробував знайти підтримку у різноманітних активістів та, врешті решт, вирішив знімати документальне кіно про Україну та простих людей.
Олексій Чернишов Голова Київської ОДА

Олексій Чернишов

Голова Київської ОДА (жовтень 2019 р. – березень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Бно-Айріяна змінив Олексій Чернишов, який також пробув на посаді лише чотири місяці. Але його траєкторія виявилася, на відміну від попередника, висхідною і привела у крісло міністра розвитку громад та територій в Кабміні Дениса Шмигаля. Постать Чернишова була абсолютно невідомою широкому загалу до того моменту, як його кандидатура почала обговорюватись в контексті призначення на посаду очільника Київщини. Журналістам вдалося лише дізнатись, що він має харківське походження і працював разом із власником «Барабашово», нардепом від ОПЗЖ Олександром Фельдманом. Скандальними можна також назвати прив’язки чиновника-неофіта до Ігоря Коломойського та Павла Фукса. Існує припущення, що Чернишова ця вищезгадана група бізнесменів із самого початку просувала на посаду в уряд, а Київська ОДА була лише трампліном, який дозволив легалізувати бізнесмена на державній службі.

Серед іншого можна згадати історію про можливе австрійське громадянство Чернишова, де зареєстровані його фірма і нерухомість. Ще один жирний натяк на скандал виник уже в квітні 2020 року, коли з ім'ям Чернишова пов’язали блокування закупівлі апаратів ШВЛ в Київській області, необхідних для боротьби з епідемією коронавірусу. Під час роботи Чернишова керівником столичного регіону його звинувачували в тому, що він привів в будівлю ОДА приватну охорону і огородив себе від зовнішнього світу глухими дверима з кнопкою пропуску по карті, виділивши собі половину сьомого поверху будівлі на Печерську. Потрапити до нього не могли навіть депутати Київської облради, натомість частими відвідувачами були той же Дубінський та інші нардепи із «загону Коломойського». Ну а нинішні перманентні скандали навколо особливостей реалізації Чернишовим програми «Велике будівництво» зводять його загальну нескандальність до повного нуля.
Ефективність – 2 бали
Короткочасне перебування Чернишова на посаді керманича Київщини не викарбувалося у пам'яті місцевих мешканців реалізацією якихось помітних ініціатив чи реформ. Він, щоправда, встиг більш-менш сформувати команду і знайти собі наступника в особі Василя Володіна, який став, по суті, продовженням Чернишова.
Некорупційність – 2 бали
Прямих доказів корупційної діяльності Чернишова на посаді голови Київської ОДА немає, хоча навколо його призначення точилися розмови, що він, забудовник, йде на цю посаду задля ласих шматків землі столичного регіону. До цього Чернишов державних посад не займав, а всі його чималі статки пояснюються заробітками у сфері бізнесу.
Договороздатність – 3 бали
Після того, як оточення Коломойського «збило» Бно-Айріяна, скандальність навколо київської обласної влади затихла. А тиша, як відомо, завжди є ознакою якихось прихованих процесів. Є ознаки того, що Чернишов всіляко сприяв тому, аби відсторонити від потоків області декого з колишніх бенефіціарів регіональної влади. Але з деким, як, наприклад, із впливовим кланом Засух, у нього, за чутками, склалися добрі стосунки. Побіжно про те, на кого орієнтувався Чернишов і тепер орієнтується Володін вкупі з поки що куратором столичного регіону від партії влади Дубінським можна зрозуміти з того, як була сформована більшість в Київській обласній раді після виборів-2020. Там на табло – тотальна перемога неформалізованої, але явної коаліції «СН», «Батьківщини» та ОПЗЖ, яка поділила між собою не лише президію облради, а й всі постійні комісії.
Оцінка президента – 5 балів
Чернишов став чи не єдиним з голів ОДА за президентства Зеленського, хто з посади керівника регіону швидко перебрався у міністерське крісло. Більш вдалу за нього кар’єру зробив хіба що його попередник на посаді міністра розвитку громад та територій - чинний прем’єр Шмигаль. Водночас стрімке зростання Чернишова є не стільки винагородою за звитяги на адміністративному фронті, скільки схоже на реалізацію квотного розподілу впливів між кланами в оточенні голови держави
Василь Володін Голова Київської ОДА

Василь Володін

Голова Київської ОДА (з березня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
На відміну від свого попередника-патрона Чернишова Володін є кадровим чиновником, який практично всю кар'єру перебував на держслужбі. Але до приходу на посаду очільника столичного регіону він займав переважно кабінети, де публічність не була обов’язковим атрибутом. Окрім посади виконувача обов'язків гендиректора ДП «Електронмаш», навколо якого виник оберемок корупційних та рейдерських конфліктів, що торкнулися і Володіна. Вже в ОДА його ім’я виявилося замішаним в скандалі з атакою на автозаправки. Але фігурував у ньому на перших ролях більше Чернишов, під чиїм особистим контролем була створена міжвідомча робоча група по ліквідації нелегального обороту і нелегальної роздрібної торгівлі пальним на території Київської області, а ось Володін як тоді ще заступник голови ОДА був безпосереднім виконавцем у операції із перевірки великої кількості АЗС.
Ефективність – 3 бали
Наразі Володін є особливо активним в питанні пандемії коронавірусу. Значна частина новин, що продукує його пресслужба, стосуються саме подолання наслідків, забезпечення лікарень та освітнього процесу. В політичному плані керівник регіону проявив себе досить ефективно, коли із скандалами відбувалося формування коаліції в Київській облраді. Завдяки, в тому числі, і його зусиллям, на спікерську посаду не дали зайти незручному Ярославові Москаленку. А у це крісло був всаджений Олександр Скляров, який є давнім соратником саме Володіна.
Некорупційність – 2 бали
Згідно з досить скромною декларацією Володіна, вся нерухомість записана на його дружину Людмилу, яка працює в ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Це - квартира на 48,8 «квадратів» в Києві, земельна ділянка в місті Бобровиця Чернігівської області, земельна ділянка і житловий будинок на 94,6 квадратних метрів в селі Крюковщина Києво-Святошинського району. Автомобіль Hyundai Sonata 2011 року випуску також належить дружині. Однак некорупційну репутацію Володіна псують скандали навколо «Електронмашу», а також натяки на те, що в Київській області відбувається перерозподіл грошових потоків. Свідченням чому може бути, зокрема, ситуація із заправками, у сфері пасажирських перевезень та у медичній галузі. І там, і там, і там є ображені, яких виводять з ринку, та заводять інших.
Договороздатність – 3 бали
Володін демонструє гарне вміння будувати коаліції та працювати на спільний результат. Про це свідчить вже згадувана вище ситуація в обласній раді, де йому разом з однодумцями довелось протидіяти дуже впливовому Москаленку та перехопити у нього управління цим органом влади.
Оцінка президента – 3 бали
Володін вже майже рік перебуває на посаді голови ОДА, і за цей час з боку Зеленського та його офісу не звучало якихось категоричних зауважень. Тим більше що Володін сприймається у зв’язці з Чернишовим, а той поки зберігає міцні позиції у Кабміні.