Впродовж майже усього президентського терміну Петра Порошенка область очолював нинішній нардеп від «Європейської солідарності» Олег Синютка. Він змушений був, як і всі інші голови ОДА тих часів, звільнити посаду для управлінців, котрі відповідали тим критеріям, які обіцяв новий очільник держави. І в цьому плані Львівщину, як і багато інших регіонів, спіткали проблеми природнього політичного відбору – перший за президентства Володимира Зеленського повноцінний голова Львівської ОДА Маркіян Мальський протримався на посаді менш, ніж пів року.
Маркіян Мальський Голова Львівської ОДА

Маркіян Мальський

Голова Львівської ОДА (липень 2019 р. - грудень 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
34-річний Мальський став наймолодшим очільником Львівської ОДА в її історії. Щоправда, його запам’ятають також як чиновника, якого впродовж короткої політичною кар’єри постійно супроводжували скандали, котрим не міг дати раду. Він, за власним зізнанням, мало цікавився політикою, але в цьому була його головна проблема – політика зацікавилась ним і виштовхнула його зі свого середовища. Мальський не був готовий до протистояння з громадською активністю регіону. Зокрема, акція протесту працівників теплоенергетики могла перерости у зрив опалювального сезону. Врешті, у Новояворівську та Новому Роздолі оголосили надзвичайну ситуацію у зв’язку із загрозою такого зриву. Згодом Мальський став об’єктом тиску групи протестувальників, які увірвались на апаратну нараду в ОДА, вимагаючи відставки щойно призначеного керівника Нацполіції області Василя Віконського за силовий розгін акції протесту у Соснівці. І подібних ситуацій було достатньо, проте Мальський практично завжди був їхньою жертвою, а не тим ефективним управлінцем, котрий здатен такі ситуації розрулити.
Ефективність – 0 балів
Цей очільник Львівщини фактично нічого не встиг зробити на своїй посаді, тож центральне керівництво недовго терпіло нездатність молодого керманича області тримати ситуацію під контролем. Досить характерною стала ситуація з його намаганнями зупинити будівництво заводу гарячого цинкування біля львівського передмістя Винники. Адже намагаючись догодити місцевій громаді, Мальський не врахував важливість обіцянок президента щодо позитивного інвестиційного клімату в країні.
Некорупційність – 3 балів
В червні 2020-го на той момент вже екскерівника Львівської ОДА звинуватили у незаконній передачі земель курорту «Едем Резорт». Йшлося про те, що у серпні 2019 року він підписав розпорядження про продаж 15 га землі, де розташований розкішний відпочиноковий комплекс скандального бізнесмена Ігоря Кривецького. Збитки від таких дій правоохоронці оцінили у 7 млн грн. Щоправда, в листопаді того ж року суд скасував підозру Мальському.
Договороздатність – 1 бал
Місцевий політикум його призначення сприйняв неоднозначно. Лише міський голова Львова Андрій Садовий позитивно оцінив нового голову ОДА як фахового правника, відповідального за свої рішення. Проте тодішній голова облради Олександр Ганущин скептично поставився до призначення, назвавши Мальського людиною без досвіду. Власне, це й стало причиною відсутності конструктивних стосунків керівника регіону з обласною радою.
Оцінка президента – 0 балів
У грудні 2019 року Зеленський звільнив Мальського одночасно з головою Закарпатської ОДА у прямому ефірі під час засідання Ради розвитку регіонів та громад, пояснивши, що не побачив жодних результатів їхньої роботи. Отже, така однозначна оцінка навряд чи залишає йому шанс знову опинитися в команді президента. Та й сам Мальський після оголошення про звільнення на своїй сторінці у Facebook написав, що повертається до адвокатської та наукової діяльності.
Максим Козицький Голова Львівської ОДА

Максим Козицький

Голова Львівської ОДА (з лютого 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 4 бали
До приходу в політику займався сімейним бізнесом у сфері альтернативної енергетики, керівництво яким перед призначенням на посаду голови ОДА передав батькові Зіновію Козицькому, давно і добре знаному у львівських бізнес-колах. Щоправда, залишився серед кінцевих бенефіціарних власників сімейного бізнесу. У владу нинішній керманич Львівщини потрапив завдяки «теплим відносинам» з Денисом Шмигалем – Максим Козицький працював в головному управлінні охорони здоров’я Львівської ОДА у той саме час, коли Шмигаль там був помічником голови ОДА і начальником головного управління економіки. Окрім того, батько Козицького і дружина Шмигаля мають у Львові спільний бізнес – прокат велосипедів.

Козицький, на відміну від багатьох інших керівників регіонів, не боїться публічних дискусій. Навіть зі своїми парламентськими однопартійцями. Так, він змушений був вчити історії нардепа від «СН» Максима Бужанського та не стримався від публічної дискусії з іншим парламентарієм-«слугою» Юрієм Камельчуком, який заявив, що коронавірус «вигадали». А як очільник Львівщини, глава партосередку та депутат облради від «СН», Козицький закликав своє центральне партійне керівництво дати оцінку ситуації, яка склалась після запровадження санкцій США проти нардепа Олександра Дубінського. Не боявся голова ОДА й висловлювати свою позицію в таких дражливих питаннях, як міжконфесійні стосунки. Козицький втрутився в ситуацію щодо можливого будівництва церкви Московського патріархату в Золочеві, заявивши, що «споруджувати на Львівщині храм конфесії, яка своїм центром має Москву – аморально». Втім, вся ця його скандальність, скоріше, із знаком «плюс», чим «мінус».
Ефективність – 4 бали
Представляючи його під час візиту до Львівської області 6 лютого 2020-го, Зеленський чітко охарактеризував новопризначеного чиновника: «Людина досвідчена, фахова. Ми шукали сильного менеджера – ось він». Президент тоді доручив новому голові ОДА передусім вирішити проблему заборгованостей по зарплатам шахтарям області, яка на той момент складала 172 млн грн. Гірники шахти «Надія» навіть йшли пішою ходою на Львівську ОДА вибивати свої гроші. Проте на кінець року борги перед гірниками Львівщини ще збільшились і становили вже понад 300 млн грн. Лише наприкінці січня 2021-го в ЛОДА відзвітували, що зарплату шахтарям виплатили.

Проте з коронавірусом Козицький боровся більш ефективно – в короткий час були перепрофільовані «ковідні» лікарні і за допомогою меценатів забезпечені засобами захисту та обладнанням. Львівщина першою в Україні розпочала страхування медичних працівників, які захворіли на коронавірус. За майже рік було відремонтовано 518 кілометрів доріг та 12 мостів, завершено 13 об’єктів «Великого будівництва». Було реалізовано кілька інвестиційних проєктів – зокрема, фабрика у Бориславі та завод на Золочівщині. Всі програми, які були оголошені на національному рівні, Львівщина реалізувала. Навіть був перевиконаний план надходжень від митних платежів Львівською митницею. Нарешті, про політичну ефективність Козицького: не дивлячись на переконливу перемогу на місцевих виборах «Євросолідарності», президентська партія змогла домовитися про посаду заступника голови Львівської облради.
Некорупційність – 3 бали
Об’єктом корупційних звинувачень Максим Козицький ніколи не був. Більше запитань у журналістів завжди було до його батька – відомого на Львівщині бізнесмена Зиновія Козицького. Зокрема, привертає увагу дивний збіг обставин: вже на другий день після офіційного представлення Козицького головою ОДА стало відомо, що фірма його батька за 41,6 млн грн придбала будівлі дитячого санаторію на вулиці Коновальця, через який міська влада Львова наразі судиться з облрадою. Крім того, батьківський бізнес пов’язують з бізнесом Андрія Клюєва, який після втечі з України разом з іншими представниками влади Януковича мусив шукати партнерів задля збереження свого бізнесу. Як вважають енергетичні експерти, схеми розвитку бізнес-імперій Клюєвих та Козицьких дуже схожі. Лунали припущення, що тепер, прийшовши до влади, Козицькі зможуть захистити як свій бізнес, так і допомогти своїм бізнес-партнерам.
Договороздатність – 3 бали
Вже на четвертий день після призначення Козицький, замість того, аби поїхати в Київ на нараду за участю президента, прийшов на сесію облради. Мета – продемонструвати депутатам важливість і готовність до співпраці. Голова ОДА мав конструктивні стосунки з попереднім складом обласної ради. Наразі є й потенціал для конструктивного співіснування і з нинішнім її складом – Козицький запевнив, що партійна належність обранців не позначиться на ухваленні важливих рішень для регіону. Проте стосунки Козицького з міською владою не завжди відбувались в конструктивній площині. Львівська ОДА змушена була офіційно звертатися до мера Садового з вимогою припинити роботу низки закладів міста під час запровадження карантину, адже міська влада дозволила їм працювати всупереч постанові Кабміну і не зважаючи на збільшення кількості інфікованих.
Оцінка президента – 4 бали
Конкретних оцінок діяльності Козицького Зеленський не давав. Проте він не приховує, що запас міцності президентської довіри до цього голови ОДА ще досить високий. Наприклад, восени 2020 року, інспектуючи об’єкти «Великого будівництва» на Львівщині, Зеленський заявив, що «кожен такий об’єкт, кожне будівництво – це наші кроки до стану нормальності для України». Очевидно, в особі Козицького президент бачить ефективного господарника та управлінця, на якого може розраховувати і в майбутньому.