Миколаївська область

Призначений Петром Порошенком у жовтні 2016 року головою Миколаївської облдержадміністрації Олексій Савченко був звільнений Володимиром Зеленським у червні 2019-го. Протягом двох місяців тимчасово виконував обов’язки очільника області перший заступник Савченка в ОДА В’ячеслав Бонь, який став знаменитий на всю країну своєю публічною суперечкою із новообраним президентом під час візиту того до Миколаєва, після чого також подав у відставку. Далі в статусі «в. о.» керував регіоном ще один заступник голови ОДА Олександр Трайтлі, поки у вересні 2019-го Миколаївщина не отримала свого повноцінного, але немісцевого керівника - колишнього київського податківця Олександра Стадніка.
Олександр Стаднік Голова Миколаївської ОДА

Олександр Стаднік

Голова Миколаївської ОДА (вересень 2019 р. – листопад 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Першим міні-скандалом, що супроводжував приїзд у область нового її очільника-«варяга», була його декларація, в якій з’ясувалося, що дружина Стадніка Ольга Шульженко заробляє у 44 рази більше за чоловіка, отримує мільйонні подарунки в грошовій формі, їздить на новенькому Mercedes-Benz GLE 250 та тримає готівкою 2,7 мільйонів гривень. Сам же голова ОДА мав тоді в «загашнику» лише 450 тис. грн та 18 тис. доларів (при цьому заробивши у 2018-му за цілий рік якихось 15 тис. грн, щоправда, вже звільнившись з ДФС) і пересувався всього-на-всього на Porshe Cayenne 2012 року випуску.

Але це така собі прелюдія, бо далі Стадніка стало переслідувати постійне потрапляння в скандальні епізоди, що розтяглися у цілий серіал. То голова Миколаївської облради минулого скликання Вікторія Москаленко (представниця «Європейської солідарності») звинуватила його в блокуванні роботи депутатів, домагаючись її відставки, то миколаївський осередок партії «Наш край» поскаржився на тиск з боку ОДА, заявляючи, що такі дії представника президента в регіоні дискредитують самого Зеленського, то намагання обласної влади провести децентралізацію на свій розсуд призводила до протестів сільських громад включно із перекриттям трас. Одним словом, ситуація із перманентною скандальністю на Миколаївщині прийняла явно нездорові форми.
Ефективність – 0 балів
Всі намагання Стадніка взяти політичну ситуацію на Миколаївщині під свій особистий контроль призвели до логічного фіналу – на місцевих виборах-2020 «Слуга народу» зайняла по області друге місце після ОПЗЖ, а в Миколаєві – взагалі третє, пропустивши вперед «Пропозицію» мера обласного центру Олександра Сєнкевича. І це притому що у місцевому розпорядженні «слуг» була не тільки «корабельна сосна» Тетяна Домбровська (на мерських виборах вона навіть не потрапила до другого туру), але й «найважча артилерія» - Давид Арахамія, який не лише очолює парламентську фракцію «СН», але й керує миколаївською облорганізацією президентської партії. Що ж до суто господарської ефективності Стадніка, то час його перебування на чолі ОДА запам’ятається хіба що будівництвом доріг, хоча це здебільшого парафія «Укравтодору» в рамках національної програми «Велике будівництво». А так особливістю цього керівника регіону було вміння безслідно зникати зі свого робочого місця, а також загальна безликість, закритість та слабкість чиновника, який не володіє ні ситуацією, ні українською мовою.
Некорупційність – 3 бали
А ось в гучні корупційні скандали Стаднік не потрапляв, що фактично стало його єдиним плюсом під час керівництва Миколаївщиною. Щоправда, коли в листопаді 2019 року його представляв на посаді тоді ще помічник президента Андрій Єрмак (Стаднік вважався креатурою саме нинішнього голови Офісу президента), пріоритетними напрямками роботи для нового керівника назвав боротьбу із злочинністю та корупцією. Але боровся з цими явищами цей голова ОДА ну вже якось зовсім непомітно.
Договороздатність – 0 балів
Вести діалог з місцевими елітами Стаднік не вмів, не бажав і взагалі був більше схильний до конфліктів, чим до пошуку компромісів або хоча б точок дотику. Тому найбільш позитивною про взаємовідносини із ним можна вважати коротку і обережну фразу миколаївського мера Сєнкевича: «У нас спілкування сугубо ділове і робоче». І це ще було сказано лише у перші місяці роботи керманича регіону.
Оцінка президента – 0 балів
Указ Зеленського про відставку Стадніка став цілком закономірним – оцінка головою держави здобутків свого миколаївського намісника весь час стрімко наближалася до нульової відмітки. Та, зрештою, й зупинилася на цій позначці без жодних перспектив дати цьому чиновнику «другий шанс» на якійсь новій державній посаді в подальшому.
Віталій Кім Голова Миколаївської ОДА

Віталій Кім

Голова Миколаївської ОДА (з листопада 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 4 бали
На відміну від попередника, питань до його декларації значно менше, бо Віталій Кім – добре знаний у Миколаєві підприємець, який до приходу на держслужбу (а головування в ОДА з кінця 2020-го є першим для нього подібним досвідом) займався, за його ж словами, девелопментом, сільським господарством, IT та ресторанним бізнесом. Щоправда, прискіпливий читач декларації Кіма не може не звернути увагу на один нюанс, пов’язаний із його «квартирною пристрастю». Адже, він володіє в Миколаєві двома квартирами, однією – наполовину та ще чотирма – в якості об'єктів незавершеного будівництва.

До речі, іще одна недобудована миколаївська квартира записана на його дружину Юлію Кім. Втім, подружжя, певно, думає, як забезпечити в майбутньому житлом своїх малолітніх дітей, яких у нього троє – один маленький хлопчик і двоє старших дівчат. Та й один із профілів сімейного бізнесу – спорудження сучасних житлових комплексів. Відтак єдиним, по суті, скандалом в попередньому житті чинного керівника області були скарги в 2013-му жителів Миколаєва на перевищення шуму в нічний час розважальним комплексом Ushuaja, керуючим партнером якого був тоді саме Кім. Тепер же в новій чиновницькій іпостасі він поки в скандальних історіях не помічений.
Ефективність – 3 бали
«Що я ставлю для себе як ключові показники ефективності? Це два пункти: умови для інвестицій, як внутрішніх, так і зовнішніх, та створення робочих місць», - презентував себе Кім уряду в листопаді 2020 року, коли проходив онлайн погодження своєї кандидатури Кабміном. Тоді ж доволі чітко визначив основну проблематику Миколаївщини: вирішення питань із суднобудівними заводами, екологічне забруднення регіону, в результаті чого страждає туристична сфера, а також корупція в земельній сфері та в сфері видобутку корисних копалин. Наскільки практична діяльність голови ОДА відповідатиме його намірам, покаже найближчий час, утім, досі свою ефективність він демонстрував і в бізнесі, і на чолі керівника обласного виборчого штабу «Слуги народу», максимально нівелюючи скандальні промахи інших.

А вже в якості президентського намісника у Миколаєві, зіткнувшись із складною обласною коаліціадою, зміг по максимуму витиснути потрібний Києву результат – головою Миколаївської облради стала висуванка «СН» Ганна Замазєєва, котру він пропонував на цю посаду ще перед виборами. Але задля цього довелося йти на політичний союз із ОПЗЖ, жертвуючи цій проросійській партії крісло першого віцеспікера, чого в пилу передвиборчих перегонів Кім публічно не припускав в принципі.
Некорупційність – 3 бали
Враховуючи малий термін перебування очільника області на посаді, оцінювати його антикорупційні здобутки ще зарано, але боротьба з корупцією, нагадаємо, є одним із його пріоритетів. Корупційних підозр щодо себе Кім також ще не заробив, тож за цим критерієм йому – середній бал.
Договороздатність – 4 бали
В плані спроможності знаходити спільну мову з представниками місцевих еліт Кім на фоні свого попередника Стадніка виглядає як небо і земля. Що передусім продемонтрували як результати коаліціади в облраді, так і цілком конструктивні стосунки голови ОДА з миколаївським градоначальником Сєнкевичем – у них навіть наразі триває своєрідний «медовий місяць». Хоча ідилія може зникнути в будь-який момент та повернутися у традиційний для багатьох українських регіонів стан постійного протистояння по лінії «область - місто».
Оцінка президента – 3 бали
Від Зеленського критика роботи Кіма ще не лунала, хоча для цього очільнику Миколаївщини, у якого ще не минуло і 100 днів на посаді, треба було б «подарувати» неабиякий негативний привід, чого той, звісно, не зробив. З іншого боку, якихось потужних покровителів Кіма на Банковій не спостерігається, тож йому, схоже, доведеться завойовувати більшу президентську довіру самотужки.