Після президентської інаугурації Володимира Зеленського на чолі Одещини менше місяця перебував Сергій Паращенко, котрий виконував обов’язки голови місцевої облдержадміністрації з квітня 2019 року, коли Петро Порошенко зняв з цього крісла нібито за незадовільні результати у першому турі президентських виборів Максима Степанова – нинішнього міністра охорони здоров’я. З червня по жовтень того ж року в. о. керівника ОДА була Світлана Шаталова (працювала заступницею Степанова з квітня 2017-го), поки область, нарешті, не дочекалася першого повноцінного очільника регіону за президентства Зеленського – київського підприємця Максима Куцого, котрий до цього політичною діяльністю не займався та був обраний президентом на посаду з п’яти претендентів після публічного обговорення в Facebook.
Максим Куций Голова Одеської ОДА

Максим Куций

Голова Одеської ОДА (жовтень 2019 р. – листопад 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
На початку каденції потрапив під критику місцевих блогерів за бездіяльність, кадрову політику під впливом нардепа з депутатської групи «За майбутнє» Антона Кіссе та часті від’їзди в Київ, де залишалася сім’я Куцого та бізнес (є кінцевим бенефіціаром рекламних компаній «Медійний партнер» і «Цифрове партнерство» та фірми з управління нерухомістю «Сервіс і менеджмент»). Після чого йому довелося спростовувати чутки про свою найближчу відставку. У травні 2020-го голова ОДА вже сам спровокував скандал, коли пригрозив викликати Нацгвардію у кабінет після запитання журналістки каналу «1+1» про обставини закупівлі автомобілів для швидкої допомоги та змушений був потім збирати спеціальний брифінг, аби вибачитися за свій вчинок. Але тим самим лише зміцнив підозри ЗМІ щодо цієї оборудки із «швидкими». Ну а жирну крапку в безперервній скандальній епопеї Куцого в Одесі поставили місцеві вибори-2020, на яких одеські «слуги народу» мали в списках доволі суперечливих персонажів та ледь не програли все, що тільки можна.
Ефективність – 1 бал
Одним з головних завдань, які президент ставив перед Куцим як фахівцем з інвестиційних проєктів - провести аукціон з продажу інвесторам Одеського припортового заводу до кінця 2020 року. Виконання цієї задачі виявилося для нього не по силам, хоча частково завадила, звичайно, коронавірусна пандемія, боротьба з якою на Одещині під час перебування на посаді Куцого також викликала багато запитань. Принаймні, співголова штабу Одеса vs Covid бізнесмен Андрій Ставніцер публічно звинувачував у бездіяльності голову ОДА, який був другим співголовою штабу. А для чого було керівнику області давати обіцянки, як приміром, що йому «вистачить запасу міцності реалізувати стратегію розвитку Одеського регіону», так і залишилося невідомим.

Особливо коли не стратегічна, а суто технічна проблема із затонулим в Одесі прямо на пляжі танкером «Делфі» розтягнулася на цілих 10 місяців (тобто майже на весь той час, коли Куций був на чолі Одещини). Зовсім неефективним він був у політичній діяльності, що показали одеські особливості торішньої виборчої кампанії. Певна ефективність за Куцим спостерігалася хіба що у вирішенні питань дрібного характеру. Наприклад, пообіцявши надати допомогу постраждалим дітям, які випали з вікна лікарні у Великомихайлівському районі, він цю обіцянку дійсно виконав.
Некорупційність – 3 бали
У правоохоронців жодних підозр Куцому у корупції висунуто не було, водночас у ЗМІ звинувачували його і в отриманні різноманітних «відкатів», і в інших злодіяннях, хоча виглядало це більше як замовлена якимись конкурентами інформкампанія. А ось згаданий вище корупційний скандал із «швидкими» дійсно позначився на репутації Куцого зі знаком «мінус».
Договороздатність – 1 бал
Особливо теплими стосунками будь з ким із представників одеських еліт Куций не запам’ятався, хоча в жорсткий клінч із тим же мером Одеси Геннадієм Трухановим також не ліз, як й із іншими впливовими в регіоні людьми (публічний конфлікт із Ставніцером тут, скоріше, виняток, аніж правило). А в плані допомоги у веденні передвиборчої кампанії президентській партії чи щодо коаліційних перемовин голові ОДА явно не вистачило досвіду.
Оцінка президента – 0 балів
Після своєї відставки з крісла очільника Одещини Куций пропав з інформаційних радарів (останній допис на його офіційній сторінці у Facebook датований 9 листопада 2020 року – через кілька днів після звільнення), жодного продовження його політичної або чиновницької кар’єри не відбулося. Тобто він як був, так і залишився «ноунеймом» та, схоже, викреслений із кадрового резерву Зеленського.
Сергій Гриневецький Голова Одеської ОДА

Сергій Гриневецький

Голова Одеської ОДА (з листопада 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Само по собі його повернення Зеленським в призабуте з часів президентства Леоніда Кучми крісло очільника Одеської області вже було гучним скандалом загальнонаціонального масштабу. Особливо враховуючи ту обставину що до кінця лютого 2014 року Сергій Гриневецький входив у парламентську фракцію Партії регіонів, слухняно голосуючи за все, що скажуть партійні боси, включно із сумнозвісними диктаторськими законами 16 січня. Тобто він підпадав під люстрацію і як представник режиму Януковича, і як колишній комсомольський і компартійний діяч часів СРСР. Але за допомогою хитрої схеми із подачею власної кандидатури спочатку на посаду заступника голови ОДА, а потім і на голову Гриневецькому через суд вдалося уникнути дії закону «Про очищення влади».

Загалом його призначення керівником Одещини було частиною нових домовленостей між одеським градоначальником Трухановим і Банковою за підсумками першого туру місцевих виборів-2020 (Гриневецький йшов першим номером в Одеську облраду від труханівської партії «Довіряй ділам»), що також є апріорі скандальним. Ну а те, що ніби посватали його в крісло давні партнери, одеські мультимільйонери Борис Кауфман і Олександр Грановський для лобіювання власних бізнес-інтересів, довершує картину мегаскандальності Гриневецького, котрий під час Помаранчевого майдану у 2004 ще й відзначився своєю участю у відомому сепаратистському з’їзді у Сєвєродонецьку, який він називав «реакцією на неконституційні дії деструктивних сил в Україні та спробою випередити захоплення в країні влади неконституційним шляхом».
Ефективність – 4 бали
Гриневецький є дуже досвідченим чиновником, добре знайомим із власним регіоном, тому особливих питань щодо його ефективності на займаній посаді навряд чи виникатиме. До того ж свій перший майстер-клас із ефективного управління процесами у місцевому політикумі новопризначений голова ОДА показав під час гострого протистояння в облраді у грудні 2020-го, фактично вигравши в ній коаліціаду, маючи від попередника відверто програшну диспозицію.
Некорупційність – 1 бал
Безпосередньо сам Гриневецький за всю свою чиновницьку кар’єру у масштабні корупційні скандали ніколи не потрапляв, однак його неодноразово підозрювали у лобізмі із використанням службового становища інтересів своїх знайомих (особливо яскравий приклад - допомога із продажем у 2004 році бізнесменам Кауфману і Грановському одеського готелю «Бристоль» за заниженою у 20 разів ціною) та навіть родичів.

Щоправда, це було ще за часів його першого головування в Одеській ОДА у 1998 – 2005 роках. Приміром, як писали ЗМІ, у 2001-му за сприяння очільника області було віддано в оренду на 49 років 3 тис. га угідь у дельті Дністра (в тому числі землі державного лісового фонду) «Товариству мисливців і рибалок ХХI століття», яким керував зять Гриневецького Григорій Мельниченко. Зараз така оренда із цим товариством розірвана, але Мельниченко й надалі час від часу потрапляє в інциденти навіть напівкримінального характеру. Плюс молодший брат голови ОДА Валерій Гриневецький є кінцевим бенефіціаром агрохолдингу «Хлібна гавань», пік розвитку якого припав як раз на час перебування старшого брата в головному кабінеті області.
Договороздатність – 4 бали
Всіх впливових на Одещині людей Гриневецький знає добре і давно та був непомітний у серйозних відкритих конфліктах ні з ким із них. Із мером Одеси Трухановим та його спонсорами Кауфманом і Грановським керівник регіону не просто співпрацює, а й перебуває де-факто у спільному човні. А нинішня коаліція в облраді була оформлена, перш за все, завдяки зусиллям діючого голови ОДА.
Оцінка президента – 4 бали
Високий рівень ефективності та уживчивості із місцевими елітами були головними чинниками трансферу Гриневецького із труханівської партії «Довіряй ділам» у команду Зеленського, який цінує свого намісника в Одеській області саме за величезний досвід та знання краю. Про що президент і сказав під час вручення службового посвідчення новому керівникові регіону.