Рівненська область

В кінці червня 2019 року Володимир Зеленський звільнив Олексія Муляренка з посади голови Рівненської облдержадміністрації «у зв’язку із закінченням строку повноважень президента України». Ставленик Петра Порошенка на Рівненщині запам’ятався спробами встановити владу БПП в обласній раді, скинувши тодішнього її голову від «Батьківщини» Миколу Драганчука. Далі впродовж трьох місяців обов’язки очільника області виконував Ігор Тимошенко, який залишився працювати в ОДА серед інших чотирьох заступників наступного керівника Рівненщини – Віталія Коваля.
Віталій Коваль Голова Рівненської ОДА

Віталій Коваль

Голова Рівненської ОДА (з вересня 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Має непросту підприємницьку історію, яка передувала початку його політичної кар’єри. Багато висновків можна зробити, вивчивши його декларацію. Зокрема, Коваль вказує великі борги – податкові зобов’язання та несплачені виконавчі збори. У 2010 році, займаючись підприємницькою діяльністю і набравши кредитів та позик, просив Рівненський господарський суд визнати його банкрутом через неспроможність погасити борги. Проте суд відхилив його клопотання, зобов'язав сплатити заборгованості і наклав арешт на усе нерухоме майно. Тоді під санкції потрапила і його дружина. До цього Коваль також брав кругленькі кредити у банках, які своєчасно не гасив, через що ці банки змушені були судитися з позичальником.


З 2012 року нинішній голова Рівненської ОДА працював гендиректором ТОВ «Інвесттрейдсервіс», яка займалась оптовими продажами товарів сільськогосподарського призначення. У 2017-му слідчі органи Головного управління ДФС Києва розпочали кримінальне провадження за фактами відмивання доходів та ухилення від сплати податків за допомогою фірм-контрагентів. В ухвалах фігурувала й компанія ТОВ «Інвесттрейдсервіс». У 2018-му фірма «ВВВ Монтаж», яку очолював нинішній очільник області, стає успішним учасником державних тендерів у Рівненській області. Компанія отримала контракти на виконання робіт загальною сумою близько пів мільярда гривень. Фантастичним видається той факт, що серйозні прибутки фірми не позначились на офіційних статках Коваля – за 2018-й він заробив всього 24 тис. грн.
Ефективність – 2 бали
Під час його призначення на посаду Зеленський поставив перед головою ОДА завдання працювати над створенням робочих місць та залученням інвестицій. Серед першочергових завдань – вирішити проблему незаконного видобутку бурштину і забезпечити якісний мобільний зв’язок та Інтернет на території області. Вже наприкінці 2019 року Коваль відзвітував, що мобільні оператори пришвидшили модернізацію базових станцій області та збільшили інвестиційні плани для Рівненщини втричі. В кінці грудня 2019-го голова ОДА задля залучення інвестицій в регіон створив інвестиційну раду, до якої увійшли керівники крупного бізнесу області. Ефективність її роботи можна оцінити по тому, що рада відтоді збиралася лише одного разу – в січні 2020-го, а коментуючи інвестиційний клімат, Коваль ділився радістю, що в умовах пандемії з Рівненщини не пішов жоден закордонний інвестор.


Наприкінці минулого року на своїй facebook-сторінці він відзвітував, що системного незаконного видобутку бурштину на Рівненщини вже немає. Щоправда, проблему вдалося великою мірою вирішити завдяки закону про врегулювання видобутку бурштину, а не діям голови ОДА. Загалом з боку уряду і президента до господарської діяльності керівника регіону претензій не було, адже Рівненщина впродовж 2020 року трималась серед лідерів в комплексному рейтингу Кабміну за рівнем соціально-економічного розвитку. Нарікання хіба що могли бути до політичних результатів діяльності Коваля – президентська партія за результатами місцевих виборів програла своїм головним опонентам з «Європейської солідарності» і не змогла сформувати коаліцію ні в обласній, ні в міській радах. А сам голова ОДА, балотуючись від «Слуги народу» у мери Рівного, посів третє місце, не потрапивши у другий тур.
Некорупційність – 1 бал
Напередодні місцевих виборів-2020 місцевий осередок «Свободи» запропонував висловити Ковалю недовіру. Серед причин – призначення ним начальником облуправління освіти колишнього «регіонала» Петра Коржевського, а на посаду заступника голови ОДА - Людмилу Шатковську, яка мала судимість за корупційні дії та внесена до відповідного Єдиного державного реєстру. «Свободівці» також звинуватили Коваля в тому, що кошти на реконструкцію доріг освоюють афілійовані до нього фірми, а сам Коваль активно використовує адмінресурс для проведення власної передвиборчої кампанії. Домагання його відставки ґрунтувались на рішенні голови ОДА пустити частину «ковідних» коштів на ремонт доріг. Навесні 2020 року ЗМІ повідомили, що 30 млн грн авансу отримала ТОВ «ВВВ Монтаж». А загалом за два останні роки фірма, у якій Коваль рахувався директором аж до свого призначення керівником Рівненщини, отримала 22 контракти на 427 млн грн. При цьому договорів зі Службою автомобільних доріг Рівненської області було підписано на 80 мільйонів.

Договороздатність – 0 балів
У стосунках з місцевими елітами у голови ОДА – здебільшого провали. На виборах-2020 Коваль програв посаду мера Рівного, а потім і обласну коаліціаду головним опонентам «Слуги народу»: рівненським градоначальником став кандидат від «ЄС» Олександр Третяк, а головою Рівненської облради - також «порошенківець» Сергій Кондрачук, який одразу пішов у відкриту конфронтацію з очільником Рівненщини, розраховуючи висловити йому недовіру. Наразі Коваля рятує лише хиткість і нестабільність тієї більшості, яка наразі існує у облраді, що дає голові ОДА можливість переформатувати коаліцію на користь «СН». Але для цього необхідно проявити майстерність і договороздатність, чого наразі не спостерігається.
Оцінка президента – 4 бали
Схоже, впродовж своєї роботи на посаді керівника області Ковалю вдавалось знаходити порозуміння з Офісом президента. Адже глава держави, двічі відвідавши Рівненщину, висловлював підтримку господарській діяльності очільника ОДА і тим інфраструктурним проєктам, які реалізовувались в області – це й кошти на летовище, на реконструкцію пам’яток історії, добудову спортивної арени у Рівному та вирішення проблеми очищення річок. Зеленський залишився задоволеним, й інспектуючи процес «Великого будівництва» в області у жовтні 2020-го. Загалом, навіть сам факт того, що Коваль вже майже півтора роки обіймає свою посаду, є свідченням довіри до нього з боку уряду і президента.