Сумська область

В перший місяць президентської каденції Володимира Зеленського Сумщиною керував Вадим Акпєров в статусі виконувача обов’язків голови ОДА, який зайняв крісло керманича після звільнення на початку червня 2019 року Миколи Клочка, призначеного Петром Порошенком ще у січні 2015-го. Проте Акпєров досить швидко позбувся «владного тягаря», а новим в. о. стала заступниця голови ОДА Ірина Купрейчик, яка щойно вийшла на роботу після декретної відпустки. Вона керувала областю досить довго, адже Зеленський майже рік не міг визначитись з кандидатурою очільника Сумщини. І лише у березні 2020 року область отримала повноцінного голову – військового прокурора з Харкова Романа Грищенка.
Роман Грищенко Голова Сумської ОДА

Роман Грищенко

Голова Сумської ОДА (березень – листопад 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Почав каденцію зі скандальних звільнень та призначень досить несподіваних людей на високі посади. І буквально за два місяці отримав догану від президента за недолугу «небезкорисливу» кадрову політику. Здавалося, що відставка буде дуже скорою. Проте Грищенко зумів втриматись до осені і встиг втрапити у гучний скандал зі стріляниною, коли у лісі під Сумами під час святкування чергового кадрового призначення підпила людина, схожа на голову ОДА, влаштувала стрілянину.
Ефективність – 1 бал
Грищенко відзначився більше як «піар-губернатор», оскільки вся його діяльність більше нагадувала надування щік та продукування нереальних прожектів у стилі «нью-васюки». Єдине відчутне на дотик його дітище під час головування в ОДА, яке нагадуватиме про нього, – новий знак на в’їзді в область. Та й той мало хто може побачити, адже трасою Н07, що з’єднує Суми з Києвом, майже ніхто не користується – ще рік вона лишатиметься перекритою через ремонт мосту у Чернігівській області.
Некорупційність – 0 балів
За чутками, Грищенка було звільнено на підставі відомостей про ймовірний продаж посад, а він та його команда дуже швидко заслужили в області репутацію «сарани», яка сприймала регіон як «кормову базу». Зрештою, ось що сказав прем’єр Денис Шмигаль, відкриваючи засідання Кабміну 4 листопада 2020 року, на якому було погоджено відставку голови Сумської ОДА: «В контексті розвитку регіонів хотів би підняти ще одну важливу тему - ефективності роботи голів ОДА. Сьогодні відбудеться погодження ряду кадрових питань. Президент неодноразово наголошував, що у нас немає касти недоторканих, якщо посадовець демонструє неякісну роботу або десь не дотягує - будуть кадрові зміни. І сьогодні вони будуть».
Договороздатність – 3 бали
З частиною місцевих у Грищенка складалися досить добрі стосунки, які ґрунтувалися, за словами очевидців, переважно на прагматичних інтересах керманича та його візаві. Але багато хто позаочі скаржився на пиху та нарцисизм голови ОДА, що ставали на заваді побудові ефективних стосунків.
Оцінка президента – 0 балів
Публічно президент не висловлював негативу щодо Грищенка. Проте догана за кадрову роботу і досить швидке позбавлення посади можуть свідчити, що позитивних емоцій колишній військовий прокурор у голови держави не викликав. Тому й був відправлений у відставку практично в нікуди.
Василь Хома Голова Сумської ОДА

Василь Хома

Голова Сумської ОДА (з листопада 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Також приїхав на Сумщину з Харкова, проте на відміну від попередника, він ще мав адміністративний досвід роботи в органах державного управління, щоправда, із дуже одіозним присмаком. Адже у 2010 – 2014 роках Василь Хома був не лише заступником скандального Михайла Добкіна у Харківській ОДА, де керував її апаратом, а й замом того ж Добкіна у харківському обласному осередку Партії регіонів. Звільнився Хома з Харківської ОДА в листопаді 2014-го саме через те, щоб не бути люстрованим, бо потрапляв під дію закону про люстрацію. Наразі вже у Сумах мало спілкується з пресою і, на відміну від Грищенка, не надто схильний красуватись по телевізору. Враховуючи досить нетривалий термін перебування на посаді, новий обласний очільник поки не встиг відзначитись у місцевих скандалах.
Ефективність – 3 бали
Хому можна вважати ефективним в частині політичного конструювання. Адже саме за його участі та сприяння в Сумській обласній раді було сформовано коаліцію за участі «Слуги народу» і обрано головою ради представника провладної партії Віктора Федорченка. А ось щодо інших управлінських здобутків голови ОДА, перш за все, у соціально-економічній сфері, говорити ще зарано, відтак досить високий бал за ефективність Хома отримує авансом.
Некорупційність – 2 бали
Враховуючи, що Хома активно «вичищає стайні» після попередника, можна говорити про певну його спрямованість на нетерпимість до відвертої корупції. Проте досить важко поки що визначити, чи не є це просто певним «переформатуванням» регіону під нового господаря.
Договороздатність – 2 бали
В орбіту Хоми потрапили переважно люди з періоду керування на Сумщині «регіоналів», з ними в нього є конструктивний діалог. Проте є і невдоволені представники місцевих еліт – переважно представники тих сил, що опинилися поза коаліцією в обласній раді.
Оцінка президента – 4 бали
Від Зеленського щодо Хоми поки що зауважень не надходило. Принаймні, в медіа про це інформації немає, що на фоні попередника вже можна вважати досягненням.