Тернопільська область

Після відставки у червні 2019 року призначенця Петра Порошенка Степана Барни посада голови Тернопільської облдержадміністрації була вакантною майже пів року. Лише в останній день жовтня керувати областю Володимир Зеленський довірив підприємцю і депутату Хоростівської міськради Ігорю Сопелю. Перед цим на парламентських перевиборах-2019 він балотувався від партії «Слуга народу» по мажоритарному округу №166 з центром у Теребовлі Тернопільської області, однак програв колишньому нардепу від БПП, а тепер самовисуванцю Миколі Люшняку.
Ігор Сопель Голова Тернопільської ОДА

Ігор Сопель

Голова Тернопільської ОДА (жовтень 2019 р. – березень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Очільником Тернопільщини був усього 115 днів, отримавши, вочевидь, цю високу посаду лише завдяки особистому знайомству із творчим колективом «95-го кварталу», адже жодних досягнень і достатнього управлінського досвіду не мав. Натомість, як свідчить інформація з профілів подружжя Сопелів у соціальних мережах, вони перебували у близькому товаристві з акторами «95-го кварталу» – Юрієм Корявченковим (нинішнім нардепом від «Слуги народу»), Євгеном Кошовим, Степаном Казаніним та самим Володимиром Зеленським. У своїй декларації за 2018 рік Сопель вказав, що його дружина володіє 171,9 кв. м. гуртожитку і взяла кредит у 2018-му на суму 19,07 тис. грн. Як депутат Хоростківської ОТГ Ольга Сопель також подала декларацію за 2018 рік, але в ній не вказала ані майно, ані доходи чоловіка, а також вказала іншу площу гуртожитку – 185 кв. м., немає й інформації про кредит.

Тернопільські ЗМІ повідомляли про близькі стосунки сім’ї Сопеля із ексголовою Тернопільської ОДА часів Януковича Валентином Хоптяном. А у 2012 році Ігор Сопель сам став членом Партії регіонів, що для західноукраїнського регіону є мегаскандальним фактом. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив колишній нардеп Борислав Береза, навіть оприлюднивши фото партійного квитка Сопеля. Крім того, у своїй декларації керівник області вказав, що він є головою «Федерації футболу Хоросткова». Проте за даними місцевих ЗМІ, цю організацію той зареєстрував «під себе» у 2017 році, і насправді її не існує, а є тільки футбольний клуб «Зоря», який офіційно очолює місцевий мер. Скандальності Сопелю також додав той факт, що він був абсолютно непублічним - за весь час на посаді не провів жодної пресконференції чи відкритої зустрічі з журналістами, ніколи не говорив «без папірця» та возив із собою спеціальну трибуну для виступів.
Ефективність – 0 балів
У своєму першому і останньому інтерв’ю на посаді голови ОДА Сопель серед своїх найбільших успіхів назвав ліквідацію заборгованостей по зарплатам в регіоні. Втім, з урахуванням того, що погасили борги в області завдяки відповідним рішенням уряду, то навряд чи це можна вважати ознакою ефективності чиновника. Очоливши область, він також обіцяв, що буде «відкритий для усіх порядних людей», хто працюватиме чесно, інвестуватиме в економіку, інфраструктуру та створюватиме нові робочі місця. Проте нічого з обіцяного йому втілити не вдалося.

Конструктивної управлінської роботи не продемонстрував, стратегію розвитку області не представив, навіть команду до кінця терміну своїх повноважень так і не сформував. А в березні 2020 року президент звільнив його у зв’язку з «ситуацією, що виникла на Тернопільщині через евакуацію з Китаю громадян України, та незадовільною роботою облдержадміністрації з інформування населення щодо епідеміологічної безпеки». Цьому рішенню передували події, пов’язані з протестами і перекриттям доріг – тернополяни протестували проти ймовірного розміщення евакуйованих з Уханя в медустановах області. Ці події й стали останніми днями нетривалої кар’єри цього голови ОДА.
Некорупційність – 5 балів
Чи не єдиний великий плюс Сопеля в тому, що за той час, поки він очолював Тернопільську область, у публічній площині не лунало жодних звинувачень на його адресу щодо лобіювання власних інтересів чи у толерантності до корупції.
Договороздатність – 0 балів
Сопель зізнавався, що коли прийшов на посаду очільника регіону, то його «сприйняли недружньо». Власне, він нічого й не зробив для того, щоб змінити ставлення до себе з боку місцевих еліт. У грудні 2019-го Тернопільська облрада навіть припускала можливість розгляду висловлення недовіри до голови ОДА, якщо той продовжуватиме грати у «суверенного царя». Результат закономірний – через повну відсутність комунікації та підтримки Сопеля обласною радою Тернопільщина зустріла 2020 рік без ухваленого бюджету. Його недоговороздатність і невміння втримати ситуацію під контролем особливо проявились під час протестів проти розміщення на Тернопільщині евакуйованих з Китаю людей, які, врешті, й призвели до відставки Сопеля.
Оцінка президента – 2 бали
Власне, призначення головою ОДА бізнесмена районного масштабу, який раніше ніколи не керував великим колективом, не маючи відповідної підготовки та досвіду, а лише знайомства з акторами «95-го кварталу», наочно продемонструвала ту глобальну проблему з кадрами, з якою стикнувся Зеленський, прийшовши до влади. Однак Сопель, показавши себе неефективним, непублічним і недоговорозданим чиновником, не був остаточно списаний в утиль, а на місцевих виборах-2020 став депутатом Тернопільської облради від «Слуги народу» і згодом навіть був обраним заступником її голови.
Володимир Труш Голова Тернопільської ОДА

Володимир Труш

Голова Тернопільської ОДА (з березня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 2 бали
Своїй стрімкій кар’єрі завдячує особистому знайомству з Денисом Шмигалем, адже до свого призначення керівником Тернопільшини Володимир Труш кілька місяців очолював Рогатинську райдержадміністрацію на Івано-Франківщині і зміг заслужити довіру нинішнього прем’єра, який у той час був головою Івано-Франківської ОДА. Але першим розчаруванням для патріотичних тернополян стало те, що свого часу новий президентський намісник був помічником на платній основі у нардепа від Партії регіонів Валерія Келестина та обирався в 2010-му депутатом Рогатинської райради від «Сильної України» Сергія Тігіпка - міністра з уряду Азарова.

А тернопільську пресу вже з перших днів після призначення Труша обурила його кадрова політика – у будівлі ОДА журналісти помітили одразу кількох «парашутистів», яких офіційно називали «радниками», проте насправді вони займались піаром очільника регіону. Питання виникали і щодо його декларації. Так, разом з дружиною він задекларував всього 600 тисяч гривень готівки за 2018 рік, хоча його дохід лише від підприємницької діяльності становив 11 млн 780 тис. грн.
Ефективність – 2 бали
Зеленський, призначаючи Труша на посаду голови ОДА, вказував на необхідності реалізації інфраструктурних та інвестиційних проєктів на Тернопільщині. Щодо інфраструктури очільник області, можна вважати, частково впорався - звітуючи наприкінці року, заявив, що область «здала в експлуатацію 14 об’єктів з програми «Великого будівництва». Ну а про якийсь інвестиційний бум в регіоні ніхто, звісно, не чув. На місцевих виборах Труш був першим номером у списку президентської партії «Слуга народу» до Тернопільської облради, втім, Громадянська мережа «Опора» протягом виборчої кампанії не помітила його активної агітаційної діяльності, до того ж на власній сторінці у Facebook впродовж виборчої кампанії він звітував лише про спорудження чи ремонт інфраструктурних об’єктів в рамках програми «Велике будівництво».

У підсумку місцева організація «СН» все ж подолала п’ятивідсотковий бар’єр до облради, проте цей результат на виборах навряд чи можна вважати задовільним. Хоча президентська партія все ж увійшла до складу обласної коаліції, щоправда, на правах наймолодшого партнера опозиційної на всеукраїнському рівні «Свободи».
Некорупційність – 1 бал
В біографії діючого керівника регіону є сторінка, яка найбільше заважатиме у його подальшій політичній кар’єрі. 16 жовтня 2020 року нардеп минулого скликання від Радикальної партії Ігор Мосійчук заявив, що має підтверджуючі документи, як Володимир Труш, працюючи у 2008 році в податкових органах, був затриманий правоохоронцями при отриманні хабаря в розмірі 7 тисяч доларів. Інформацію підтвердив і Юрій Луценко, який на той час був міністром внутрішніх справ. Лише недопрацювання співробітників УБОПу стали підставою для прокуратури Івано-Франківської області відмовити у порушенні кримінальної справи. До речі, після того скандалу Труш на довгий час зник з держслужби, повернувшись до неї лише через 11 років.
Договороздатність – 3 бали
Його призначення на Тернопільщину від початку розглядалось в контексті завдань по ослабленню впливу в області «Свободи», яка вже 13 років фактично контролює регіон у політичному плані. Але в результаті місцевих виборів-2020 представник партії Олега Тягнибока Михайло Головко став головою облради (у минулому її скликанні цю посаду займав представник БПП Віктор Овчарук), а інший «свободівець» Сергій Надал не лише залишився мером Тернополя, але й зміцнився у своєму кріслі. Втім, факт вчасного ухвалення облрадою обласного бюджету на 2021 рік свідчить про те, що Труш є більш договороспроможним, принаймні, за свого попередника Сопеля. Проте досвід роботи з попереднім депутатським корпусом дає підстави моделювати сумні перспективи. Адже влітку 2020-го депутати Тернопільської облради заслуховували звіт голови ОДА Труша, і 50 з 64-х депутатів визнали його роботу незадовільною.
Оцінка президента – 3 бали
До публічної критики діяльності Труша на посаді голови ОДА Зеленський не вдавався, тобто складається враження, що робота чинного очільника Тернопільщини в цілому задовольняє президента. Однак в якомусь особливому фаворі Банкової цей чиновник також не перебуває, відтак його оцінка за цим критерієм – середня.