Волинська область

Через три тижні після інавгурації, 11 червня 2019 року, президент Володимир Зеленський за поданням тодішнього уряду Володимира Гройсмана звільнив перших 15 голів облдержадміністрацій, призначених Петром Порошенком. Серед них був і керівник Волинської ОДА Олександр Савченко – багаторічний працівник правоохоронних органів, близький до співвласника групи компаній «Континіум» Степана Івахіва. Савченку на посаді волинського очільника вдавалось певною мірою урівноважувати, а інколи й нівелювати вплив в області тогочасного голови облради Ігоря Палиці – давнього і вірного соратника олігарха Ігоря Коломойського.

Нового керівника Волині Зеленський шукав цілих пів року. Врешті, 2 грудня 2019 року головою ОДА було призначено також колишнього працівника органів внутрішніх справ, вихідця з Луганщини Юрія Погуляйка. Цікаво, що він став уже третім за останні 20 років правоохоронцем, якого центральна влада призначила управляти Волинською областю, бо наприкінці другого президентського терміну Леонід Кучма зробив головою ОДА генерал-майора міліції Анатолія Француза, який пробув на посаді з 2002-го по 2005-й рік. Щоправда, на відміну від Француза і Савченка, котрі мали генеральські звання, у відкритих джерелах немає інформації щодо того, які погони носить Погуляйко.
Юрій Погуляйко Голова Волинської ОДА

Юрій Погуляйко

Голова Волинської ОДА (з грудня 2019 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Скандали почали супроводжувати нинішнього керівника Волині ще до офіційного призначення на посаду. Вже наступного дня після того, як уряд Олексія Гончарука погодив призначення Погуляйка, Волинська обласна рада звернулась до президента із незгодою із таким кадровим рішенням. Згодом аналогічне звернення ухвалили й депутати Луцької міськради. Депутати закликали президента виправити помилку та призначити на Волинь когось із місцевих. Через рік, 10 грудня 2020-го, історія повторилась – під час засідання другої позачергової сесії Волинської облради вже наступного скликання депутати визнали роботу Погуляйка незадовільною і також висловили йому недовіру. До слова, голова ОДА згодом з'явився на сесії і емоційно заявив депутатам, що не хоче «з такими мордами» працювати. Що, звичайно, обурило, його опонентів, і подальша розмова в кулуарах ледь не закінчилася бійкою – помічники і заступники голови ОДА вчасно стримали свого шефа.

Місцеві еліти позаочі Погуляйка назвали «сепаром» – певно, через те, що він родом з села Верхнєшевирівка Краснодонського району Луганщини, яке нині перебуває під російською окупацією. Ще більше масла у вогонь пристрастей голова ОДА підлив, перетягнувши із собою в регіон цілий «донбаський десант», зокрема, нового керівника ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» Ігоря Свиридова, якого було призначено поза конкурсом, після чого ласі тендери почала вигравати донецька фірма «Данко», яка також без жодних дозволів збудувала на Волині асфальтний завод.
Ефективність – 1 бал
Під час свого призначення на посаду очільник Волині отримав завдання відкрити нові пункти пропуску на кордоні, залучити інвесторів в область, а також серйозно зайнятися проблемою обміління Світязю і туристичною привабливістю Шацьких озер. Не менш важливим завданням було припинення незаконного видобутку бурштину та знищення лісів. Проте не можна сказати, що Погуляйко із усім цим впорався. На кінець 2020 року проблема незаконного видобутку бурштину залишалась джерелом найбільшої корупції на Волині. Щодо обміління озера Світязь, то у звіті за рік роботи на посаді голова ОДА вказав, що «ознайомився з проблемами Шацького поозерꞌя, здійснивши робочу поїздку в Шацький район», і що це питання «перебуває на постійному контролі очільника області». Занадто мало, як для ефективного показника. З інвестиціями в регіоні ситуація також не стала кращою.

Крім того, Погуляйко виявився вкрай непублічним керівником області, хоча й обіцяв, що всі його дії будуть прозорими. Так, перші кілька місяців роботи про нього було зовсім мало чути. Перші дві сесії облради він взагалі проігнорував. Та й волинські журналісти нарікають на те, що від моменту призначення голова ОДА не провів жодної пресконференції. А ось із відкриттям пунктів пропуску на кордоні справи йшли краще – зокрема, були відкриті додаткові пункти на кордоні з Польщею та відновлені на кордоні з Білоруссю. На початку 2021-го Погуляйко активно взявся за нелегальний бізнес – було закрито 32 незаконних АЗС та 152 ігрових заклади. Проте все це – крихти порівняно з результатами місцевих виборів на Волині, за результатами яких президентська партія «Слуга народу» посіла лише третє місце і залишилась без посад та за бортом коаліційного процесу.
Некорупційність – 0 балів
У корупційні скандали Юрій Погуляйко особисто не потрапляв. Чого не можна сказати про підпорядкованих йому чиновників. Так, у листопаді 2020-го слідчі обласної поліції за процесуального керівництва Волинської обласної прокуратури викрили та задокументували протиправну діяльність групи посадовців Служби місцевих автомобільних доріг - вони за укладання договорів в межах президентської програми «Велике будівництво» вимагали «відкати». Навіть тендер на розробку сайту для ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» також виграла фірма, наближена до колишнього директора ДП Свиридова. На причетність голови ОДА до корупції натякнув нардеп від «Слуги народу» В'ячеслав Рубльов, заявивши, що в результаті роботи Погуляйка в області не використали 22 млн грн державних коштів та коштів Дорожнього фонду України. «Бо застосовуються корупційні схеми», - резюмував Рубльов. Можна ще згадати звинувачення лідера Нацкорпусу Білецького, який заявляв, що жителі Луганщини запам'ятали Погуляйка, як людину, котра займалася незаконною вирубкою лісу. Проте сам чиновник цю інформацію спростовував.
Договороздатність – 0 балів
Вже сам факт того, що вже два скликання поспіль Волинська облрада оголошує недовіру голові ОДА, свідчить про те, що домовлятися з місцевими елітами він не вміє. Навіть з депутатами від президентської партії від Волинської області у нього стосунки не склались. Зокрема, вже згаданий нардеп Рубльов, обраний по округу №20 Волинської області від «СН», так розритикував його роботу: мовляв, Погуляйко не співпрацює з народними депутатами і не виправдав сподівань президента, а «Волинь заслуговує на голову ОДА, який буде працювати на громаду». Загалом, після того, як владу в області за результатами останніх місцевих виборів захопила партія «За майбутнє», сьогоднішню Волинь все частіше порівнюють із Закарпаттям часів володарювання там в кінці 1990-х партії СДПУ(о). Висловлена депутатами недовіра голові ОДА практично не залишає йому шансів відіграти ситуацію назад і домовитись про подальше співіснування з домінуючою регіональною силою.
Оцінка президента – 3 бали
Залишиться цей голова Волинської ОДА чи ні, має вирішити президент, який утримується від критики Погуляйка попри те, що той і справді не має особливих здобутків на своїй посаді. Проте тривалі роздуми і мовчання на Банковій, швидше за все, пояснюються тим, що в Зеленського просто немає такого кандидата на посаду очільника Волині, який би міг ефективно протистояти команді місцевого «князька» Палиці.