Призначений Петром Порошенком у квітні 2016 року керівником Запорізької облдержадміністрації генерал-майор СБУ Костянтин Бриль протримався на цій посаді після інаугурації Володимиром Зеленського менше місяця, далі до осені виконувала обов’язки глави регіону «права рука» Бриля, багаторічна місцева чиновниця-економіст Елла Слепян, а у вересні 2019-го область отримала першого за каденцію нового президента повноцінного очільника. Ним став підприємець Віталій Туринок, якого пов’язували із Запоріжжям здебільшого навчання у 1990-х в Запорізькому індустріальному інституті (нині - Запорізька державна інженерна академія) та великий будинок і квартира у Запоріжжі, що на момент призначення перебували у власності його дружини Галини Туринок. А ось весь бізнес Туринка (зокрема, Рівненський домобудівний комбінат) - у Рівному та Луцьку.
Віталій Туринок Голова Запорізької ОДА

Віталій Туринок

Голова Запорізької ОДА (вересень 2019 р. – червень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 1 бал
Одним із перших скандалів, в який потрапив в перші дні після призначення новий очільник області, був пов’язаний саме із нерухомістю дружини. Запорізький центр розслідувань з’ясував, що дім на 738 «квадратів» у Запоріжжі, записаний на Галину Туринок, побудований на землі, яка має рекреаційне цільове призначення – там мав розташовуватися оздоровчий комплекс. А вийшло через вдале застосування цікавих судових схем сімейне обійстя запорізького керманича, до того ж на території колишнього піонертабору «Маяк». Ще один показовий грошовий випадок трапився вже із Туринком особисто, щойно він в’їхав у головний кабінет регіону. А саме: всього за шість робочих днів свіжепризначений голова ОДА отримав аванс зарплати в розмірі 5 тисяч гривень, хоча, за його декларацією, сім’я зовсім не бідувала, маючи лише готівкою 201 тис. доларів та 143 тис. євро.


Довершило одіозне сприйняття запорожцями досі невідомого їм менеджера з питань регіонального розвитку Рівненського домобудівного комбінату припущення, що посватав його на посаду керівника Запоріжжя відомий олігарх з Дніпра Ігор Коломойський. Принаймні, Туринок вів успішний бізнес на Волині – вотчині близького до Коломойського нардепа Ігоря Палиці. Та й швидке призначення першим заступником голови ОДА Івана Федорова (нині – мер Мелітополя), який є ставлеником іншого нардепа з депутатської групи «За майбутнє» Сергія Мінька, лише додало аргументів цій дуже скандальній версії.
Ефективність – 0 балів
Першочерговими завданнями від президента для Туринка, озвучені на його представленні, були наступні: закінчення ремонту дорожнього полотна на греблі Дніпрогесу, підготовка для відновлення добудови мостів через Дніпро на початку 2020 року, боротьба в регіоні з наркоторгівлею, нелегальними ломбардами, гральними закладами та амброзією, забезпечення громадського транспорту кондиціонерами, ремонт ділянки дороги Запоріжжя – Маріуполь, будівництво нового аеропорту, а також необхідність розв’язання екологічних проблем Запоріжжя. Єдине, що реально зроблено з цього переліку – це урочистий запуск Зеленським вже 29 жовтня 2019-го відремонтованих 130 кілометрів траси на Маріуполь, щоправда, Туринок до цього успіху має дуже опосередковане відношення, адже цілодобові роботи близько тисячі дорожників почалися ще за місяць до його призначення головою ОДА.


А ось за дев’ять місяців його роботи екологія явно не покращилась, здобутки у боротьбі з наркоторгівлею, нелегальними ломбардами та гральними закладами побачити неозброєним оком було важко, а амброзія у цей період не цвіла. Дорогу на греблі Дніпрогесу нашвидкуруч залатали за кошти державного «Укргідроенерго», але там знову утворилися дірки, а тендер на визначення підрядної організації для будівництва мосту через Дніпро у Запоріжжі оголошував у себе в Facebook прем’єр Олексій Гончарук, подякувавши командам Мінінфраструктури і «Укравтодору» та жодним чином не згадавши у своєму пості Туринка. Зрештою, у лютому 2020-го було оприлюднене соціологічне дослідження, в якому 36% опитаних жителів Запоріжжя взагалі не змогли назвати прізвище очільника області і лише 3% заявили, що підтримують його діяльність. А в квітні ті ж соціологи з IRG оцінили глибину негативного ставлення місцевого експертного середовища до Туринка.
Некорупційність – 1 бал
Окрім згаданої вище історії із сумнівним заволодінням земельною ділянкою під сімейний будинок у Запоріжжі ЗМІ підозрювали Туринка в тому, що за час його керування регіоном була налагоджена корупційна схема на ремонті доріг. А нардепи від «Слуги народу», обрані по мажоритарці у Запорізькій області, прямим текстом звинувачували голову ОДА: «Кадрова політика Віталія Туринка говорить про те, що привид корупціонера та рейдера Костянтина Б. (йдеться, схоже, про Костянтина Бриля - ексголову Запорізької ОДА часів Порошенка), а може і не привид, залишився в ОДА та продовжує роботу за його сумнівними оборудками і відкатами. Не витримується політична гігієна, призначаються нові кон’юнктурні посадовці та залишаються на своїх посадах старі». Зі свого боку Туринок на словах постійно боровся з корупцією та навіть закликав місцевих бізнесменів і громадськість активно долучитися до цієї боротьби. В результаті – лише два службові розслідування в облдержадміністрації, одне з яких – через загублений бюрократичний «папірець».
Договороздатність – 1 бал
Сам факт жорсткої критики Туринка з боку запорізьких нардепів-мажоритарників засвідчив серйозні проблеми з комунікацією очільника області навіть в середині «ЗеКоманди». Мер Запоріжжя Володимир Буряк спілкувався з головою ОДА по необхідності, особливо на перших порах уважно придивляючись до нового чиновника. Так само діяли і депутати облради, швидко погодивши з Туринком обласний бюджет на 2020 рік. Але вже навесні було його повне ігнорування з боку місцевих еліт, якщо це не стосувалося окремо взятої проблематики протидії коронавірусу.
Оцінка президента – 0 балів
Коли в кінці травня 2020-го уряд погодив відставку Туринка, було повідомлено, що він звільняється із своєї посади за згодою сторін. При цьому віцепрем'єр - міністр цифрової трансформації та керівник обласного осередку «Слуги народу» Михайло Федоров розповів, що Запорізька область сьогодні знаходиться, з точки зору ефективності голови ОДА, на третьому місці з кінця рейтингу та додав, що є інформація від правоохоронних органів про відкриті кримінальні провадження на заступників Туринка. Із подальшою чиновницькою або політичною кар’єрою у відставника не склалося – він як був «ноунеймом», так ним і залишився, але вже точно викреслений із кадрового резерву Зеленського.
Віталій Боговін Голова Запорізької ОДА

Віталій Боговін

Голова Запорізької ОДА (червень – грудень 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 0 балів
Починав співвласник групи аграрних компаній BWK Group свою роботу очільником області як невдаха парламентських перевиборів-2019 (балотувався під прапором «Слуги народу» в окрузі №78 з центром у Бердянську, але на хвилі великої популярності Зеленського умудрився поступитися висуванцю ОПЗЖ Олександру Пономарьову), а закінчив власну каденцію менш ніж за пів року безпосередньою участю в мегаскандальній коаліціаді в Запорізькій облраді, котру так само мегаскандально програв. І цей яскравий приклад невдалого походу в політику затьмарив будь-які старі «скелети в шафі» Віталія Боговіна, яких також чимало. Починаючи з того, що йому заборгував майже 2 млн грн нардеп-«слуга» Євген Шевченко, котрий, на відміну від свого кредитора, власну кампанію в окрузі №76 (Вознесенівський та Хортицький райони міста Запоріжжя) виграв, набравши у порівнянні з найближчим переслідувачем-«опоблоківцем» втричі більше голосів виборців. Та закінчуючи констатацією декларації Боговіна, з якої видно, що його агрофірма BWK Group зареєстрована не де-небудь у Запорізькій області, а на Кіпрі.
Ефективність – 0 балів
На погодженні в Кабміні Боговін презентував свою кандидатуру сам і доволі претензійно: «Є бачення деяких проєктів, які я хочу з командою привести в Запорізьку область. І зробити стартап на цій області, щоб через рік-два вся Україна побачила, як можна працювати». Але єдиним його «стартапом», який дійсно побачила вся країна вже під кінець року, була вищезгадана невдала спроба Боговіна пересісти з крісла голови ОДА в президію новообраної облради. Можна, звичайно, говорити, що все літо він розгрібав завали, залишені в регіоні його попередником, а вже осінню 2020-го передвиборча хвиля накрила його з головою, однак факт залишається фактом – результати діяльності Боговіна на чолі Запорізької області близькі до нуля. Адже єдиними виконаними його обіцянками було відновлення департаменту екології ОДА, розігнаного Туринком, а також створення онлайн-мапи об'єктів, які ремонтуються в регіоні за національною програмою «Велике будівництво».
Некорупційність – 3 бали
На всіх офіційних зустрічах Боговін підкреслював свою жорстку позицію до проявів корупції, особливо коли це стосувалося Бердянська, де голова ОДА отримав у 2019-му на парламентських перегонах болючий електоральний ляпас. Утім, дальше слів справа, по суті, не йшла, щоправда, й особливих корупційних підозр щодо нього під час короткого перебування у головному кабінеті регіону не було. За Боговіним лише тягнувся певний шлейф з минулого, наприклад, коли у 2018-му дві компанії його агрохолдінгу фігурували у схемі ухиляння від сплати податків на загальну суму майже 70 млн грн. Але без жодних юридичних наслідків.
Договороздатність – 3 бали
Свій тест на спроможність домовлятися із місцевими елітами запорізький намісник президента складав на місцевих виборах-2020, і він його відверто провалив. Хоча не повністю, бо перша спроба сформувати навколо себе більшість у Запорізькій облраді на «виїзному засіданні» в ОДА все ж у тодішнього ще її керівника вийшла, хоча й призвела до облрадівського колапсу та розколу в обласній фракції «Слуги народу». Але й запорізька ОПЗЖ не змогла торжествувати, проте місцевий конфлікт змушені були розрулювати безпосередньо Банкова та вже новопризначений очільник області Олександр Старух. Тим часом Боговін таки протягнув у крісло голови облради хоч і не себе, але свою креатуру Олену Жук – саме в ніч перед візитом у Запоріжжя Зеленського, який відбувся 24 грудня.
Оцінка президента – 0 балів
Як не дивно, але від публічної критики Боговіна навіть після всіх його політичних викрутасів президент утримався. Але це не означає, що Зеленський його «зрозумів і вибачив» - такі речі ніким і ніколи не пробачаються.
Олександр Старух Голова Запорізької ОДА

Олександр Старух

Голова Запорізької ОДА (з грудня 2020 р.)
Оцінки за п'ятибальною шкалою, де 0 – найнижча оцінка, а 5 - найвища
Нескандальність – 5 балів
Є насправді унікальним для України чиновником, чия багаторічна біографія держслужбовця незаплямована де-факто жодними скандалами, а його декларація – якимись підозрілими статками і подвійним дном. І це притому що після перемоги Помаранчевого майдану цей викладач історії Запорізького національного університету переїхав до Києва, працевлаштувавшись у 2005 році в Секретаріаті президента Віктора Ющенка інспектором відділу регіональної політики департаменту регіональної політики. Потім він був підвищений до посади керівника всього департаменту і досяг на Банковій позиції «головного тренера губернаторів». У 2008-му Ющенко відправив Старуха на «малу батьківщину» керувати Запорізькою ОДА, де виникла на той час справжня кадрова «діра».

Запам’ятався на цій посаді (аж до звільнення у 2010-му Януковичем) хіба що своїми інтелігентними манерами і тим, що майже весь час виступав виключно українською мовою. Далі була політична діяльність в опозиції у складі «Батьківщини», чию запорізьку облорганізацію він очолив, яка тривали і при Януковичі, і при Порошенку. Між іншим, вже в статусі голови фракції «тимошенківців» в Запорізькій облраді у 2016 році Старух нещадно критикував тодішнього очільника регіону Бриля за те, що той проводить передвиборчу агітацію. «Ви проагітували за «Наш край», ми пропонуємо вам також проагітувати десь за БПП і «Опозиційний блок», і тоді буде баланс. І тоді буде закономірно, а то ми з подивом дізналися, що у нас партія влади - «Наш край», - досить скандально проіронізував тоді Старух під оплески зали. Втім, такий витончений зразок політичної боротьби навряд чи підпадає під загальноприйняті критерії скандальності.
Ефективність – 4 бали
Власне, через вагомий управлінський досвід Старуха його кандидатуру погодив уряд замість Боговіна на наступний день після сумнівного обрання того головою облради (формулювання відставки попереднього очільника ОДА «в зв’язку з переходом на виборну посаду» невдовзі стане сприйматися і в Києві, і в Запоріжжі як анекдот). Можливо, щодо цього були якісь кулуарні домовленості Банкової з Юлією Тимошенко, сказати однозначно важко, однак свою політичну ефективність Старуху довелося доказувати буквально «на марші», ліквідовуючи наслідки глибокої облрадівської кризи, спричиненої діями свого попередника. І він з цією задачею впорався, на що йому вистачило кількох днів. Відносно ж соціально-економічної ефективності чинного керівника настільки складного регіону, як Запорізька область, поки точно оцінити її явно зарано, але можна змоделювати, враховуючи його перебування на аналогічній посаді у кризових 2008 – 2010 роках. Тоді Старух зірок з неба не хапав, але й не призвів Запоріжжя до занепаду – був серед всіх тодішніх голів ОДА таким собі «середнячком», що в сьогоднішніх умовах виглядає доволі солідним реноме.
Некорупційність – 5 балів
Жодного випадку прямих або опосередкованих звинувачень Старуха у корупції на будь-якій посаді не було.
Договороздатність – 3 бали
«На сьогодні є багато проблем. Ми маємо працювати у звичному режимі, задавати темп роботи, об’єднувати зусилля та робити свою справу, ми маємо разом з вами ефективно працювати», - окреслив Старух правила гри колективу ОДА в перші дні після свого призначення у грудні 2020 року. Якими словами він мотивував учасників протистояння в облраді, достеменно не відомо, але результату досяг. Тобто із суто функціональними обов’язками керівника, здатного налаштувати «на добро» навіть у кризовій ситуації, в нього все гаразд. Але його спроможність знаходити компроміси завжди впиратиметься в об’єктивну політичну реальність, яка має дві негативні для Старуха складові. По-перше, він – чужак для «ЗеКоманди» як у Запоріжжі, так і в Києві. А, по-друге, проросійська частина місцевих еліт має давню, ще з «помаранчевих» часів ідіосинкразію до чинного голови ОДА, а той їм завжди відповідав взаємністю, не йдучи на ідеологічні компроміси, перш за все, із самим собою. Тому конфлікти Старуха принципового характеру, можна сказати, апріорі запрограмовані.
Оцінка президента – 3 бали
Поки Зеленському немає причин скаржитися на свого нового представника у Запоріжжі, хоча політична кон’юнктура – штука мінлива, в тому числі важко передбачити, в якій бік поверне лідерка «Батьківщини». А навіть імітація Тимошенко своєї опозиційності може позначитися на поточних позиціях Старуха. І додати відповідних аргументів його різношерстим конкурентам у регіоні, які, само собою, нікуди не зникли.